אם חשבתם שליצמן הוא רק שר של חרדים - צדקתם

במסגרת כנס הזום של ארגון הקבלנים והבונים מחוז תל אביב והמרכז הוכיח שר השיכון כי הוא לא השר של כולם, אלא "שר השיכון לחרדים" • בין הקמת שפיר שליד קרית גת לקידום כסיף הסמוכה לערד, הגיע הזמן לבדוק עד כמה העסקנות החרדית חולקת באשם ל"קיפוח החרדי" במוסדות התכנון

יעקב ליצמן / צילום: כדיה לוי
יעקב ליצמן / צילום: כדיה לוי

מהרשימה הארוכה של שרי הממשלה שלא ברור בדיוק מה הם עושים, ניתן היה לשער שמקומו של שר השיכון ייפקד. ואולם, חף ממידע, ללא שיעורי בית, נטול תוכנית, חסר מושג ואף עניין בתיק שעליו הוא מופקד, הופיע שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן לראשונה בפורום ציבורי, במסגרת כנס הזום של ארגון הקבלנים והבונים מחוז תל אביב והמרכז והוכיח שמקומו באותה רשימה לא מכובדת.

ואולי אפשר למקם אותו במשבצת אחרת. "שר השיכון לחרדים". אמנם השר ניסה לשכנע בדבריו כי הוא מעוניין להיות "שר של כולם", אבל נראה שאצלו "כולם" הם בעיקר ציבור שולחיו החרדים ולזכותו - הוא אינו מסתיר את הדבר, ומסכת הממלכתיות שהוא עוטה על פניו - דקה מאוד.

כשהמראיין, עורך הנדל"ן של "גלובס" גיא ליברמן, שאל אותו האם הוא אוהב את תפקידו עד כדי כך שירצה להמשיך בו גם במקרה של בחירות מוקדמות, ענה השר כי "היו עליי לחצים מהציבור החרדי שאקח את משרד השיכון, ובשיכון אני צריך להביא את הפתרונות. אבל אני אהיה שר של כולם". או במילים אחרות - הוא אישית לא מאוהב בתפקיד, אבל הציבור שלו שלח אותו לשם. לגבי "השר של כולם" - כאן התגלה חיש קל, כי ההגדרה מאוד גמישה.

לא פעם ולא פעמיים הדגיש ליצמן כי הציבור החרדי קופח במוסדות התכנון, וכי יש לתת לו קדימות. הפתרון, כפי שהוא רואה אותו, הוא בעיקר בהקמת העיר החרדית שפיר שליד קרית גת. משום מה, את העיר החרדית העתידית כסיף שליד ערד - שכבר בשלה תכנונית מזה מספר שנים - השר מעדיף לבנות לאחר מכן. בראיון הוא הכחיש כי הוא מתנגד לה, ואולם לא המציא הסבר מדוע הוא מעדיף לקדם את העיר הפחות בשלה לכאורה. ליתר דיוק אמר ליצמן כי "אני לא מוכן ללכת על שני המקומות, כי בסוף לא נתפוס כלום. אין לי התנגדות להקים את כסיף, אבל קודם כל להשלים את שפיר".

הגישה הזו מצדיקה תהייה ואף בדיקה, עד כמה העסקנות החרדית חולקת באשם ל"קיפוח החרדי" במוסדות התכנון, כי הרי גם ליצמן וגם עמיתו לשר הפנים אריה דרעי היו בממשלה לאורך כל השנים האחרונות. לא מיותר להעיר, אגב, שיש כאלה שחולקים על טענות הקיפוח של המגזר.

ואילו תוכניות קונקרטיות חוץ משפיר? ליצמן הגיע לראיון כמעט בלי שום דבר, למעט הבטחה לדרוש מרמ"י להתייעל ולהאיץ תהליכים וחזרה על העיקרון "פריפריה, פריפריה, פריפריה". על כך העיר המראיין, כי כבר היום יש כמות גדולה מאוד של דירות בפריפריה שמוצעת למכירה במחירים מוזלים, אולם אין לה דורש. ההתייחסות היחידה של השר לדברים הייתה: "אני חושב שבפריפריה יש המון מה לעשות. יש המון דירות יד שנייה. לבנות דירות חדשות ייקח עוד 4 שנים. אפשר לקנות דירות יד שנייה ולשפץ אותן ואנחנו ניתן מענקים".

נשיא התאחדות בוני הארץ ראול סרוגו ונשיא ארגון מחוז תל אביב והמרכז, יהודה כתב, ניסו לדלות מהשר אמירות ברורות לגבי התחדשות עירונית, הכשרת כוח אדם ותגבור וסיוע לענף, כפי שעושים שרים אחרים - אך לשווא.

נעשה נסיון לשאול את השר, האם במשרד חושבים על גיבוש תוכנית הצלה לרוכשי דירות במחיר למשתכן שנקלעו לקשיים ומתקשים לעמוד במשכנתאות, אך ליצמן איכזב גם בנקודה זו כשאמר כי "אשקול את זה, אבל אני לא אוהב את הרעיון. אני מוכן לעזור לאנשים כמה שאפשר לגבי תשלומי משכנתאות. בנקים יוכלו לפרוס את זה ליותר שנים ויש דרכים שאולי משרד השיכון ירצה להיות מעורב".

ולבסוף הפתיע השר, כשאמר שהוא חושב שביטול מס הרכישה למשקיעים שיזם שר האוצר ישראל כ"ץ הוא "דבר טוב מאוד", על אף שהוא עצמו כתב במכתב לכ"ץ שלא להוריד את המס, אלא רק בפריפריה.

אז אם חשבתם שליצמן הוא רק שר של חרדים - צדקתם. אין לו שום דבר אחר להציע ולא נראה שיש כרגע שר שיכון מתפקד בישראל.

* העיתונאי גיא ליברמן לקח חלק בכנס כמראיין, וללא קבלת תשלום כלשהו בגין השתתפותו

צרו איתנו קשר *5988