המשרד להגנת הסביבה מורה לחברת תש"ן להשבית מיכלי נפט בחיפה

לאחר שימוע שקיים היום המשרד להגנ"ס, הוא מורה לתש"ן לסגור לאלתר חלק ממיכלי הנפט בעקבות מפגעי ריח "חזקים, בלתי סבירים ומתמשכים", ולאור תלונות רבות של תושבים • תש"ן מפרה את תנאי היתר הרעלים שלה • תש"ן: "אנו סבורים שאין להפעיל חוות מיכלים בסמוך לשכונת מגורים"

מתקני אחסנת דלקים/ צילום: שאטרסטוק
מתקני אחסנת דלקים/ צילום: שאטרסטוק

בעקבות מפגעי הריח הרבים מחוות המכליות, המשרד להגנת הסביבה ערך הבוקר למנהלי חברת תש"ן בקריית חיים שימוע. זאת בשל חשד להפרת הוראות לתחזוקת מכלי אחסון נפט גולמי, תוך גרימת מפגעי ריח חזקים, בלתי סבירים ומתמשכים לתושבי קריית חיים ולשוהים בסביבת חוות המיכלים. לפי המשרד להגנת הסביבה, כרגע בכוונתו לדרוש מהחברה להשבית חלק מהמכלים באופן מיידי.

המשרד להגנת הסביבה יבחן את הטענות שעלו במהלך השימוע ואת המידע שהוצג, ובימים הקרובים יוציא לחברה סיכום שימוע עם החלטותיו באשר להמשך הליכי האכיפה בהתאם לממצאים.

נדרשת להפעיל מוקד טלפוני לפניות הציבור

הדרישה המרכזית שהציג המשרד להגנת הסביבה לחברה בשימוע הייתה להשבית על הסף ובאופן מיידי חלק מהמכלים לאחר שנמצאו בהם ליקויים חמורים והם אינם עומדים בדרישות תנאי רישיון העסק, היתר הרעלים והחוק. נציגי החברה קיבלו חלק מטענות המשרד ואף הציגו תוכנית לסגירת חלק מהמכלים לאלתר, בהתאם לדרישה. עוד אמרו נציגי החברה, כי חלק מהפעילות כבר החלה בשלושה מכלים לפחות. המשרד להגנת הסביבה הורה לסגור מספר מיכלים מתוך ה-16 (נכון לשעה זו לפחות שניים מושבתים). המספר המדוייק יתברר בתוצאות השימוע.

בטרם השימוע, תושבי אזור קריית חיים מחו בחריפות על מפגעי הריח והזיהום מאזור תש"ן, ודרשו מהמשרד להגנת הסביבה לנקוט ביד תקיפה כלפי החברה. במהלך השימוע, נציגי החברה ביקשו לשפר את התקשורת עם המשרד להגנת הסביבה ועם האזרחים באזור, ועל כן נאמר להם כי הדרך הטובה ביותר לשיפור הקשרים עם תושבי קריית חיים היא על-ידי הידברות ישירה מולם באמצעות פגישות עם התושבים.

כחלק משיפור התקשורת מול התושבים, המשרד להגנת הסביבה דורש מהחברה להפעיל מוקד טלפוני לפניות הציבור בחברה ולהפעיל כונן שיצא לבדוק כל תלונה בזמן אמת עם המתלוננים. המשרד יקבע דרישה זו גם באופן סטטוטורי בהיתרים השונים.

עלייה משמעותית בפניות התושבים

תש"ן מאחסנת בקריית חיים נפט גולמי במכלי אחסון גדולים, בסמיכות למרכז מסחרי ולשכונת המגורים קריית חיים מערבית. תושבים המתגוררים בסמוך לחוות המכלים פונים למשרד להגנת הסביבה, למוקד הסביבה של המשרד וכן לאיגוד ערים לאיכות סביבה, בתלונות על מפגעי ריח קשים האופייניים לדלק, שמקורם בחוות המכלים. הפניות הללו מעידות על מפגע מתמשך הפוגע באיכות חיי התושבים.

חוות המכליות של תש"ן נמצאת בקרבת הבתים בקריית חיים / צילום: ארגון מגמה ירוקה, יח"צ
 חוות המכליות של תש"ן נמצאת בקרבת הבתים בקריית חיים / צילום: ארגון מגמה ירוקה, יח"צ

לפי המשרד להגנת הסביבה, באחרונה התרחשה עלייה משמעותית בפניות של תושבים המדווחים על מפגעי ריח בליווי תסמינים בריאותיים, כגון כאבי ראש. כך למשל, במחצית הראשונה של אוגוסט התקבלו לא פחות מ-30 תלונות ברוח זו במוקד הסביבה של המשרד.

צוותי המשרד להגנת הסביבה וכן איגוד ערים לאיכות סביבה שהוזעקו לשכונה מעת לעת, בשל תלונות התושבים, אכן הרגישו בשטח ריחות אופייניים לדלק. בסיורים שבוצעו נעשה שימוש במצלמה תרמית לבדיקת פליטות של אדי דלק מגגות המכלים, והממצאים העידו על דליפות אדים. כמו-כן, נמצאו ליקויים בציוד המכלים. הליקויים הללו דווחו לחברה לצורך תיקון, ואולם סיורים חוזרים שנערכו החודש המשיכו לגלות פליטות של תרכובות אורגניות נדיפות שלא טופלו כהלכה.

לפי המשרד להגנת הסביבה, החברה מפירה את תנאי היתר הרעלים בעניין מניעת פליטות של חומרים אורגניים נדיפים לסביבה. כמו-כן, החברה אינה מפעילה נוהלי תפעול ותחזוקה נאותים להבטחת תקינות הציוד ואינה עומדת בתנאי רישיון העסק, כך שנגרם מפגע ריח חזק ובלתי סביר לתושבים המתגוררים באזור ולבאי האזור המסחרי.

ארגוני הסביבה הפועלים לפינוי מפרץ חיפה, קיבלו את החדשות ברגשות מעורבים; מחד, לאחר לחץ שהפעילו על המשרד להגנת הסביבה, בוצע שימוע לתש"ן. מנגד, השימוע נערך אחרי שמונה חודשים של תלונות. "תוצאות השימוע מוכיחות שוב שהלחץ הציבורי של תושבי מפרץ חיפה עובד", אומר אלעד הוכמן, מנכל מגמה ירוקה. "לצערנו הרגולטור בחר לנקוט בצעדים מעשיים ולהידרש לסוגיה רק לאחר שנקעה נפשו של הציבור. השכנות הרעה בין חוות תש"ן לתושבים היא המחשה כואבת לפגיעה הממושכת של התעשייה המזהמת במפרץ חיפה ומתווספת לרצף אירועים המוכיחים כמה נחוצה החלטה דחופה של הממשלה הלוקחת אחריות על גורל מפרץ חיפה".

עוד הוסיף הוכמן כי "הממשלה גוררת רגליים, למרות שעל שולחנה מונחת תכנית 'מפרץ החדשנות' להבראת מפרץ חיפה עם מתווה אופרטיבי לסגירת התעשייה המזהמת, שיקום קרקעות ופיתוח האזור למגורים, תעשייה ומסחר נקיים ושטחי טבע".

ד"ר רויטל גולדשמיד, מרכז מחקר סביבתי חיפה, שואלת בעקבות השימוע שהתקיים היום: "למה צריך אלפי תלונות ומאות הפגנות תושבים כדי שהרגולטור יקח את השערורייה הזו לשימוע? למה צריך שתושבי קרית חיים יעברו הרעלה לכאורה בחסות זילזול של תשן ואוזלת יד של האיגוד והגנת הסביבה במשך שנים? מי מנהל את איכות האוויר בישראל? המשרד להגנת הסביבה או התושבים? אנחנו מברכים על תוצאות השימוע אבל זה בגדר מעט מדי ומאוחר מדי. עם התנהלות סביבתית כזו אין ספק שהפתרון היחיד הוא קידום הרחקת תעשיות הדלקים וחוות המיכלים ממפרץ חיפה. אנחנו מצפים כי גילה גמליאל תעמוד בהתחייבותה ותעלה את תוכנית הבראת המפרץ להחלטת ממשלה בהקדם".

תש"ן: "יש צורך בהעתקת חוות המיכלים לאתר חלופי"

תש"ן היא חברה ממשלתית, ובתגובתה לדברים, היא מבהירה כי לא תתנגד לפינוי מאזור קרית חיים וחיפה. "תש"ן היא חברה ממשלתית בבעלות אזרחי ישראל, ופעילותה חיונית למשק האנרגיה בישראל ולתפקודו הרציף. החברה קשובה לקהילה בכל מקום בו היא פועלת ומנהלת דיאלוג רציף עם תושבי האזור. החברה משקיעה משאבים רבים ואמצעים חדישים במתקניה, תוך עמידה בכל תקני הבטיחות מהמחמירים ביותר בעולם. תש"ן תיישם את הדגשים והנחיות שניתנו היום בפגישה וחלקם כבר יושמו בשטח.

"אך טבעי שתושבי השכונה הסמוכה מעוניינים להעתיק את החווה למקום אחר. תש"ן מסכימה עם תושבי השכונה, וסבורה כי אין זה נכון לתפעל חוות מיכלים בסמוך לשכונת מגורים. תש"ן הוקמה באזור זה כבר בשנת 1934, טרם הקמת המדינה, תקופה בה לא התגוררו תושבים סביב חוות המיכלים. לאורך השנים אושרו תכניות בנייה והשכונות נמצאות כיום בסמיכות לחוות המיכלים. לכן, יש צורך בהעתקת חוות המיכלים לאתר חלופי".

עוד מוסיפים בתש"ן כי החברה פעלה במשך קרוב ל-20 שנה לאשר תוכנית להעתקת החווה לאתר חלופי, אך מקבלי ההחלטות, קובעי המדיניות, עיריית חיפה, גורמי תכנון ורגולטורים השונים "אינם מקבלים את ההחלטה הנדרשת, אשר תסדיר את הסוגיה המורכבת. החברה מקווה כי הדיונים ארוכי השנים בין משרדי הממשלה וגורמי התכנון השונים יסתיימו בהקדם ויביאו לפתרון מהיר לתושבים ולחברה".

צרו איתנו קשר *5988