המניות הבינוניות: הזדמנות של פעם במשבר?

מדד S&P 400 יכול לספק למשקיעים חשיפה רחבה לסקטורים שעשויים ליהנות מתקופת ההתאוששות הכלכלית, שכולנו מקווים שתתחיל במהרה • בישראל, כדאי לשים לב למגזר הנדל"ן למגורים בתקופה הקרובה

בורסת המניות של ניו יורק בתחילת אוקטובר. שגשוג חסר תקדים של חברות הטכנולוגיה / צילום: Anthony Behar, רויטרס
בורסת המניות של ניו יורק בתחילת אוקטובר. שגשוג חסר תקדים של חברות הטכנולוגיה / צילום: Anthony Behar, רויטרס

תמיד אומרים שבמשברים נוצרות ההזדמנויות הגדולות ביותר להשקעה, אבל במשבר הנוכחי, לא מעט יאמרו כי הסוסים כבר מזמן ברחו מהאורוות. זאת, לאור ההתאוששות המרשימה של שוקי המניות בהובלת מניות הטכנולוגיה, שהובילו את שוקי המניות האמריקאים לשיאים חדשים, כאשר אנו עדיין ממש עמוק בתוך המשבר הבריאותי-כלכלי.

אופק הצמיחה הכלכלית לוט בערפל, ויחד עם רמות מכפילים גבוהות בכל השווקים, נראה כי קשה בימים אלה להצביע על הזדמנויות השקעה אטרקטיביות. עם זאת, זה לא אומר שלא קיימות כאלה. אנחנו מאמינים כי המצב בעולם יהיה הרבה יותר טוב בעוד שנה, ושוקי המניות בסופו של דבר ימשיכו להיות האלטרנטיבה הטובה ביותר להשקעה. אם כך, כיצד נפיק את המיטב מהשווקים בתקופה של התאוששות כלכלית? הפעם נבחן את מדד המניות הבינוניות בארה"ב S&P 400, ונשווה אותו למדד הכללי על יתרונותיו וחסרונותיו, כדי לבדוק האם המניות הבינוניות מהוות הזדמנות השקעה של פעם במשבר.

עם משבר הקורונה, נפתח מחזור כלכלי חדש. אפשר לחלק את המחזור לארבעה שלבים: הראשון הוא שלב המיתון, שבו התוצר מתכווץ ושיעור האבטלה מזנק; השני הוא שלב ההתאוששות, שבו התנאים המוניטריים והפיסקליים במשק מתחילים לאפשר לביקוש להתאושש, ההזמנות מזנקות ורמת האופטימיות מתחילה לעלות; השלב השלישי הוא שלב השגשוג, והוא גם השלב הארוך ביותר במחזור הכלכלי; השלב האחרון מגיע אחרי השיא, שמוביל באופן טבעי לחוסר איזון בכלכלה - מה שמוביל להאטה בפעילות הכלכלית ובסופו של דבר, למיתון (חזרה לשלב הראשון).

היסטורית, בכל אחד מהשלבים יש כמה סקטורים שנוטים להניב תשואות עודפות על השוק, אם כי זה אף פעם לא חד משמעי. כך למשל, בשלב המיתון, הסקטורים הדפנסיביים כמו תשתיות או צריכה בסיסית נוטים להניב תשואות עודפות; בשלב ההתאוששות התעשייה והפיננסים נוטים להניב תשואות עודפות; בשלב השגשוג הכלכלי, חברות הצמיחה נוטות להניב תשואות עודפות; ובשלב ההאטה הכלכלית, הבריאות נוטה לקחת את ההובלה.

הייחודיות של משבר הקורונה מבחינת ביצועי הסקטורים היא השגשוג חסר התקדים של חברות הטכנולוגיה. עם זאת, שאר הסקטורים דווקא התנהגו כפי שהיינו מצפים. בשלב המיתון, מגזרי הפיננסים והתעשייה נוטים לפגר משמעותית אחרי השוק והענפים הדפנסיביים דווקא נהנים.

תשואת יתר על מדד S&P 500

כעת אנו נמצאים על סף שלב ההתאוששות בפעילות הכלכלית - מה שנוטה בדרך כלל להיטיב עם ענפים כמו תעשייה, פיננסים, אנרגיה וחומרי גלם. החלון של שלב ההתאוששות הוא קצר באופן יחסי, ונמשך רק שנה בממוצע. בשלב זה, הסקטורים שפיגרו אחר השוק, נוטים להניב תשואות יתר.

כאן נכנס לתמונה מדד S&P 400 בתור אופציה מעניינת מאוד להגדלת חשיפה רחבה לסקטורים שייהנו מתקופת ההתאוששות, שאנו מקווים שתתחיל במהרה. כפי שניתן לראות בטבלה המוצגת בטור זה, המבנה הסקטוריאלי של המניות הבינוניות שונה מאוד בהשוואה ל-S&P 500 ומציע חשיפה הרבה יותר מאוזנת לכלכלה האמריקאית.

אם נתבונן בסקטורים המחזוריים ביותר (אנרגיה, חומרי גלם, פיננסים ותעשייה), משקלם במניות הבינוניות עומד על 38.4%, בעוד שמשקלם במניות הגדולות עומד על 22.7%. זהו מפתח כדי להבין מתי הזמן האידיאלי להגדיל חשיפה למניות הבינוניות. כפי שניתן לראות בתרשים המוצג בטור זה, אין הרבה תקופות שבהן המניות הבינוניות מניבות תשואת יתר על המניות הגדולות - ביצועי היתר של המניות הבינוניות מתממשים לאורך זמן רק בתקופות ההתאוששות, מיד לאחר המיתון.

כך, בשלושת תקופות המיתון האחרונות, המניות הבינוניות הניבו תשואות יתר על השוק לאורך שנים. אחרי המיתון של 1990, מניות S&P 400 הניבו תשואת יתר של 18.8% על S&P 500 על פני שלוש שנים מאז סיום המיתון. אחרי משבר הדוט-קום הן הניבו תשואת יתר של 38.3% במשך ארבע שנים, ואחרי המשבר הפיננסי העולמי של 2008, תשואת יתר של 17.2% על פני 20 חודשים מאז סיום המיתון באופן רשמי. אנו מעריכים כי במשבר הקורונה התוצאה תהיה זהה, ולכן אנו ממליצים לשלב חשיפה למניות MID-CAP (המניות במדד S&P 400) כבר כיום.

מבנה סקטוריאלי המניות הבינוניות מול המניות הגדולות
 מבנה סקטוריאלי המניות הבינוניות מול המניות הגדולות

בישראל: הזדמנות השקעה בנדל"ן למגורים

גם בישראל אפשר למצוא הזדמנויות השקעה מעניינות במניות הבינוניות, בעיקר בסקטורים שצומחים לאורך זמן, גם אם בטווח הקצר הם צפויים להיפגע. אנו נתמקד בסקירה זו במניות של חברות הנדל"ן למגורים, שספגו מתחילת המשבר ירידות של עשרות אחוזים. כמובן שלעלייה בהיקף התחלואה ולסגר השני צפויה השפעה שלילית על פעילות החברות בתחום, אך אנו בוחנים את הדברים בראייה ארוכת טווח ומביאים בחשבון את האפשרות של העמקת הירידות בסקטור בטווח הקצר.

מגמת עליית מחירי הדיור בישראל היא חריגה ברמה עולמית, אף שעל רקע הריבית הנמוכה בכל העולם, עליית מחירים קיימת במקומות רבים בעולם, ובעיקר בערים מרכזיות. המגמה בישראל התחילה ב-2008, ובמהלכה נרשמה עלייה ריאלית של כ-80% בממוצע. מאז, רק בשנת 2018 נרשמה ירידה מתונה והמחירים חזרו לעליות מתונות ב-2019 - שנה שבה נמכרו כ-40 אלף דירות חדשות - גידול של 31% בהשוואה לשנת 2018 והרמה הגבוהה ביותר לפחות מאז 2002. רמת שיא זו הושגה על רקע גידול חד של 72% במכירות הדירות בתוכנית "מחיר למשתכן". גידול נרשם גם בהתחלות הבנייה, שהגיעו לרמות שיא, בין השאר בשל מחיר למשתכן.

משקיעי הדיור, שהיוו בשנתיים האחרונות כ-15% מרוכשי הדירות בישראל, מושפעים מהריבית במשק, מאלטרנטיבות השקעה אחרות ומגובה המס על דירות להשקעה. הכמות המבוקשת של דירות בשנת 2019 הייתה כ-50.3 אלף יחידות דיור - עלייה של 1.4% לעומת 2018. הכמות נמוכה במעט מהיקף התחלות הבנייה. ההיצע מושפע בעיקר מרגולציה, הן בתחום מדיניות הממשלה בנוגע לתוכניות הדיור, היקף שחרור הקרקעות על ידי רשות מקרקעי ישראל ופיתוח הסכמי הגג, הן בגין פיתוח עירוני והן בגין השגת תב"עות מתאימות לבנייה. המגבלות העיקריות בצד ההיצע, לפי סקר הערכת חברות הבנייה, הן מחסור בקרקע זמינה, עיכוב בקבלת היתרי בנייה ומחסור בעובדים מקצועיים.

2020 היא כמובן שנה מאוד לא רגילה, כאשר הקורונה באופן טבעי השפיעה על נתוני המכירות והתחלות הבנייה. בסך הכול בחודשים ינואר-יולי נמכרו בישראל קרוב ל-55 אלף יחידות דיור - ירידה של כמעט 10% לעומת התקופה המקבילה. התחלות הבנייה נמצאות בירידה ברורה, אף שענף הבנייה נחשב לחיוני והעבודות בו נמשכו לאורך כל התקופה.

בתקופה זו של חוסר ודאות כלכלית קשה לקבוע במדויק, בטווח הקצר והבינוני, לאן הולך השוק, כשיש כמה מגמות מנוגדות. במצב של מיתון ומשבר, קשה יהיה לדבר על עלייה במחירי הדיור, כאשר קצב המכירות צפוי להיות נמוך מבעבר וכוח הקנייה צפוי לרדת. נוסף על כך, גם עשוי להיות גידול במכירת דירות על ידי משקיעים שיתקשו לעמוד בתשלומי המשכנתא. מצד שני, ירידה בהתחלות בנייה עשויה בטווח הארוך ליצור לחץ מסוים, שכן הביקוש האמיתי לדירות לא יורד. גם הפחתת מס הרכישה למשקיעים עשויה לתרום לקצב המכירות לצד הריבית האפסית.

גם חוסר ההחלטיות בכל הקשור לתוכניות הממשלה לגבי השוק מגדיל את חוסר הוודאות בענף. אנו מניחים כי בשנה הקרובה נראה ירידה בהיקף המכירות, שתוביל לירידה קלה במחירים. לאחר מכן, בהתאם לקצב היציאה מהמשבר ובהתאם לשחרור קרקעות לבנייה על ידי המדינה, אנו עשויים לראות חזרת זחילה של המחירים כלפי מעלה.

למרות חוסר הוודאות ולאחר ירידה של עשרות אחוזים בחלק ממניות המגזר, אנו סבורים כי מניות הנדל"ן למגורים עשויות להיות מהמעניינות יותר בסקטור הנדל"ן, בראייה לטווח בינוני-ארוך. בניגוד למרכזים המסחריים ותחום המשרדים, אין חלופה לדירות - ודאי לא כשבישראל שוק הדיור המוסדי להשכרה אינו מפותח דיו. 

הכותבים הם מנהל מחלקת מאקרו בפסגות ואנליסט בכיר בפסגות. אין באמור ייעוץ/שיווק השקעות או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים של כל אדם, או תחליף לשיקול דעתו של הקורא, והוא אינו הצעה לרכישת ניירות ערך

צרו איתנו קשר *5988