קרוב לשיא של כל הזמנים: מחיר הביטקוין טס מעל ל-18 אלף דולר

עם הגיעו לרמה של כמעט 18,400 דולר הבוקר, רחוק מטבע הקריפטו המוביל רק 9% משבירת שיא כל הזמנים שלו, שאותו קבע בדצמבר 2017 • מתחילת נובמבר זינק מחיר הביטקוין בכ-35%

מטבע ביטקוין על לוח אם / צילום: Dado Ruvic, רויטרס
מטבע ביטקוין על לוח אם / צילום: Dado Ruvic, רויטרס

טס כמו משוגע: מחיר הביטקוין חצה הבוקר (ד') את רף ה-18 אלף דולר, לראשונה מאז דצמבר 2017 - ומתקרב לשיא כל הזמנים שלו. בכך ממשיך ביטקוין בראלי שלו, שמומחים בתחום מייחסים לכמה התפתחויות גלובליות ולגורמים "שוריים" בשוק מטבעות הקריפטו.

ביטקוין, המטבע הגדול בשוויו בשוק הקריפטו, זינק ביממה האחרונה בכמעט 10%, ובסביבות השעה 7:00 הבוקר (שעון ישראל) הגיע עד לרמה של כ-18,394 דולר בממוצע, על-פי נתוני אתר CoinMarketCap, העוקב אחרי נתוני זירות המסחר בשוק. שער הביטקוין (BTC) הבוקר משקף למטבע שווי שוק כ-338.5 מיליארד דולר - כ-66% משוויו הכולל של שוק הקריפטו, המונה כיום יותר מ-7,700 מטבעות קריפטו שונים. מבחינה זו, הביטקוין שבר היום את שיא כל הזמנים, כאשר שווי השוק הנוכחי שלו גבוה משהיה ב-17 בדצמבר 2017 - היום היחיד עד כה שבו מחירו חצה את רף ה-20 אלף דולר.

עד כה, מתחילת נובמבר זינק מחיר הביטקוין בכ-35%, ומתחילת השנה השלים עלייה של יותר מ-150%. נזכיר כי שיא כל הזמנים של ביטקוין נקבע לפני מעט יותר מ-3 שנים, ב-17 בדצמבר 2017, אז הגיע מחירו עד לרמה של 20,089 דולר, לפי CoinMarketCap. עם הגיעו לרמה של כמעט 18,400 דולר הבוקר, רחוק הביטקוין רק 9% משבירת שיא כל הזמנים שלו.

בניתוח שפורסם ב"גלובס" ביום שני השבוע, מנינו ארבע סיבות עיקריות שיכולות להסביר את הראלי הנוכחי של מטבע הקריפטו המוביל: השפעת רכישות הביטקוין העצומות שביצעו השנה חברות ציבוריות אמריקאיות, ובהן מיקרוסטרטג'י וסקוור; הסנטימנט החיובי כלפי הביטקוין בשוקי ההון בחודשים האחרונים, שבא לידי ביטוי גם בגידול העניין בו מצד משקיעים מוסדיים; חציית תגמול הכרייה של הביטקוין במאי האחרון, שהובילה לקיטון בהיצע הביטקוין בשוק; ונוסף על כך, כניסתה של ענקית התשלומים המקוונים פייפאל לפעילות בשוק, עם אפשרות לרכישת ומכירת מטבעות קריפטו בפלטפורמה שלה.

נוסף על גורמים אלה, מומחים בשוק מציינים כי גם משבר הקורונה והריביות האפסיות או השליליות בשוקי ההון דחפו לעלייה המטאורית של מחיר הביטקוין השנה, כשהוא מושך אחריו את כלל שוק מטבעות הקריפטו. כמו כן, מדיניות התמריצים הכלכליים שננקטת השנה במדינות רבות בעולם בתגובה למשבר הקורונה, מעודדת גם היא משקיעים רבים לפנות את שוק הקריפטו בחודשים האחרונים.

שגיא בקשי, מנכ"ל חברת Coinmama הישראלית, שמספקת שירותי קנייה ומכירה של ביטקוין באינטרנט במדינות רבות בעולם (ישראל אינה אחת מהן), אמר הבוקר ל"גלובס" כי "התנועה העולמית לעבר הזהב החדש בדמות הביטקוין נמשכת בקצב מסחרר. ההיצע נמוך וימשיך להיות כך. במצב הקיים, אנשים הבינו שזה נכס חשוב לכל המשפחה, שצריך להחזיק לשנים ארוכות. בזמן שהעולם נמצא באי-ודאות כלכלית עקב משבר הקורונה, ובמדינות רבות קיים חשש ממשי לאינפלציה, ביטקוין יוצר תחושה כי הוא צפוי להיות המקלט הבטוח".

צרו איתנו קשר *5988