מנכ"ל eToro: "התגלה דור חדש של משקיעים, המילניאלס, והם מצביעים בכספם על העתיד"

פלטפורמת ההשקעות eToro נהנתה בשנה האחרונה מהצטרפות של מיליוני לקוחות - רבים מהם משקיעים חדשים בשוקי ההון • המנכ"ל והמייסד יוני אסיא מספר לגלובס איך הואצה צמיחת החברה ב-2020 - "השנה שחיכינו לה מאז שהקמנו את איטורו", ומה היעדים שלה לשנה הקרובה

יוני אסיא, מייסד ומנכ"ל eToro / צילום: יח"צ eToro
יוני אסיא, מייסד ומנכ"ל eToro / צילום: יח"צ eToro

התפשטות וירוס הקורונה בעולם הפכה את 2020 לשנה קשה ומאתגרת ביותר, מהרבה מאוד בחינות. ואולם, למשקיעים רבים בעולם ובישראל סיפקה השנה החולפת הזדמנות אדירה ליהנות מתשואות יוצאות דופן בשווקים הפיננסיים - ובתוכם גם שווקים אלטרנטיביים כמו מטבעות הקריפטו.

אבל מעבר לתשואות, השנה הזאת חוללה שינויים משמעותיים בשוקי ההון, שבאו לידי ביטוי, למשל, בהצטרפות של מיליוני משקיעים צעירים למסחר בשווקים, כפי שעולה גם מנתוני הבורסה בישראל וחבריה. אחת החברות הישראליות שנהנו משינויים אלה באופן בולט, היא eToro - פלטפורמת ההשקעות הדיגיטלית הבינלאומית, שאותה מוביל המנכ"ל והמייסד השותף יוני אסיא.

בשיחה עם גלובס מסכם אסיא את השנה החולפת בשווקים הפיננסיים בכלל, ועבור משקיעי איטורו בפרט, ומספק כמה תובנות מעניינות באשר לתמורות שהתחוללו בשווקים ובחברה במהלך 2020.

 
  

מנקודת המבט שלך כמי שמנהל פלטפורמת השקעות בינלאומית, מהן ההשפעות העיקריות של משבר הקורונה על שוקי ההון ועל עסקי איטורו?
"בשנה האחרונה העולם עבר האצה משמעותית מאוד של טרנספורמציה דיגיטלית בהרבה תעשיות, החל במסחר אלקטרוני (e-commerce) ועד לתחום ההשקעות, שבו איטורו עוסקת. בעצם, מה שהיינו מצפים שיקרה בתוך 3 או 5 שנים - קרה בשנה אחת בלבד. זה קרה בגלל שכל העולם נכנס לסגר בעקבות התפרצות וירוס הקורונה, ובמצב כזה רוב האנשים נאלצו להסתמך על הטלפון או על המחשב שלהם ולהשתמש בפלטפורמות דיגיטליות.

"יחד עם הסגרים במדינות השונות הגיעו גם מדפסות הכסף של ממשלות, שניסו להתמודד עם המצב שבו הרבה אנשים מוצאים עצמם מחוסרי עבודה, בעיקר אלה שעובדים בסביבות פיזיות ולא בסביבות דיגיטליות.

"להדפסת הכסף היו שתי השפעות עיקריות על תחום ההשקעות: השפעה אחת היא שחיקה בערך הכסף לאורך זמן. הממשל האמריקאי, למשל, כמעט הכפיל את המאזן שלו עם הדפסה של 6-4 טריליון דולר; השפעה שנייה היא הגדלת החוב דה-פקטו של מדינות והורדת הריבית לרמה אפסית או אפילו שלילית לפרק זמן ארוך.

"להורדת ריבית כזאת יש השפעה ברורה מאוד על שוקי ההון בכלל, וגם על שוק הקריפטו, מציין אסיא. "אם נסתכל על זה לפי תפיסת העולם של וורן באפט, כל דבר שמייצר ערך, או שמייצר תזרים מזומנים חיובי - טוב יותר מדבר שיש לו ערך אינפלציוני. תיאורטית, ברגע שהודפסו פי שניים מכמות הדולרים בעולם, כל המניות היו צריכות להכפיל את ערכן ביחס לדולר, וכך גם מטבעות הקריפטו היו צריכים להכפיל את ערכם. בפועל, זה לקח תשעה חודשים - אבל בסופו של דבר, זה קרה.

"אז ראינו גם הלם במערכת הפיננסית במרץ, שהפיל את כל הנכסים לרצפה, ויחד עם זה ראינו תופעה מעניינת, שהיא עלייתם של המשקיעים מקבוצת המילניאלס (בני דור ה-Y, שנולדו בשנות ה-80 וה-90 של המאה ה-20; ר' ק'). באיטורו אנחנו רואים משקיעים כאלה שמגיעים מ-100 מדינות ברחבי העולם שבהן אנחנו פועלים. בשנה האחרונה פתחו מיליוני לקוחות את חשבון ההשקעה הראשון בחייהם.

"התופעה הזאת נובעת משילוב של ריבית אפסית או שלילית יחד עם העליות בשוקי ההון, שקרו בזמן שמיליוני אנשים בעולם נאלצו לשבת בבית בגלל סגרי הקורונה. גם שוק הקריפטו עלה בשנה האחרונה משמעותית על רקע השחיקה בערך הדולר. אפשר לראות שהנכסים שערכם עלה, במקרה או שלא במקרה, היו הבחירה של המשקיע הממוצע מקרב המילניאלס.

"כשמסתכלים על המניות הכי נסחרות באיטורו ב-2020, אפשר לראות שם בצמרת את Nio ואת טסלה, שתיהן יצרניות רכב חשמלי - חברות שמונעות על-ידי צריכה. מנהלי השקעות שמרנים היו אומרים שאלה מניות מסוכנות, כי המחיר שלהן מגלם בעיקר פוטנציאל עתידי ולא פעילות קיימת. לעומתם, משקיעי ריטייל מדור המילניאלס בעצם אומרים: 'אנחנו לא רואים עתיד של מכוניות עם מנועי בנזין, אלא עתיד של רכב חשמלי' - ולכן שתי השחקניות האלה כבשו את הלבבות של המשקיעים האלה".

אתה מתרשם שיש עלייה ברמת הסיכון שלקחו המשקיעים בשנה האחרונה?
"דווקא בשנה האחרונה ראינו שהלקוחות של איטורו לקחו פחות סיכון. בהשוואה לשנים קודמות, הם היו פחות ממונפים בהשקעות שלהם והשקיעו יותר במניות מאשר במטבעות קריפטו. ההשקעה במניות הייתה התחום הצומח ביותר בפלטפורמה שלנו ב-2020, וזה קרה בזמן שנהפכנו לברוקר שמציע ב-100 מדינות מסחר במניות ללא עמלות, עם אפשרות להשקעה בשברי מניות (fractional shares).

"אם נסתכל על המניות הכי פופולריות בשנה האחרונה אצלנו, אחרי Nio וטסלה, אפשר לראות את אפל, אמזון ומיקרוסופט, ואחריהן פלנטיר, פייסבוק, אלפאבית (גוגל) ועליבאבא. כלומר, המשקיעים הקמעוניים קנו בדיוק את המניות שיכולנו לנחש שירכשו בשנה כזאת - וכמעט כל אחת מהמניות האלה עשתה תשואה מרשימה מאוד ב-2020.

"ההמון של המשקיעים הקמעוניים נכנס בשנה האחרונה לשוק ההון, הצביע בכסף שלו על העתיד - וזה מה שמשך את כל השוק, עד למצב שבו גופים מוסדיים כבר שוקלים מה יחשוב המשקיע הקמעוני על מניה מסוימת כשהם צריכים לתמחר אותה. אפשר לראות משקיעים מוסדיים שמעריכים כי אם מניה מסוימת תהיה פופולרית בקרב משקיעי ריטייל, תהיה לה רוח גבית בשוק גם בזמנים קשים.

"נכון שבאופן כללי יש עלייה בסיכון בשוקי המניות, אם נבחן את מדד 'הפחד' (VIX), שעלה ב-2020 ביותר מ-60% ונמצא ברמות גבוהות הרבה יותר משהיה בממוצע של 10 השנים האחרונות. אנחנו מעריכים כי התנודתיות הגבוהה בשווקים כאן כדי להישאר. המשקל של משקיעי ריטייל בנפח המסחר הגלובלי במניות גדל בשנה האחרונה, למשקיעים האלה יש כיום יותר השפעה על השוק, ולכן גם השוק תנודתי יותר.

"במבט ל-10 השנים הבאות, איטורו צופה את התחזקות המגמה של עליית משקל המשקיעים הקמעוניים וההשפעה שלהם בשווקים הפיננסיים, כך שיותר אנשים מכל העולם ינהלו את הכסף שלהם בעצמם".

 
  

"מטבעות הקריפטו נתנו לנו רוח גבית"

אסיא הוא משקיע מנוסה בשוק מטבעות הקריפטו, והחברה בראשותו מנהלת גם בורסת קריפטו בארה"ב, שהושקה במרץ 2019. ביטקוין, המטבע המוביל בשוק זה, סיים את 2020 במחיר של 29 אלף דולר, אחרי זינוק שנתי של יותר מ-300%. בחודש דצמבר לבדו עלה מחיר הביטקוין 54% - וברבעון האחרון של 2020 השלים זינוק של כ-170%.

שלושה ימים מפתיחת שנת 2021 שבר ביטקוין שוב את שיא כל הזמנים שלו, כשביום ראשון השבוע עלה עד לרמה של 34,608 דולר. בעת כתיבת שורות אלה, ביום שלישי בבוקר, נע מחיר הביטקוין בבורסות הקריפטו סביב 31 אלף דולר, אחרי ירידה של 6% ביממה האחרונה. על פניו זוהי תנודה שאינה יוצאת דופן בביטקוין, שעולה וגם יורד בחדות.

איך משפיעה עליית הביטקוין לשיא כל הזמנים על המשקיעים באיטורו?
"ראינו בשנה שעברה צמיחה של מאות אחוזים במחזורי המסחר של קריפטו בפלטפורמה של איטורו, בעיקר בחודשיים האחרונים של השנה. מרגע שמחיר הביטקוין שבר שיא היסטורי של שלוש שנים וטיפס מעל לרמה של 20 אלף דולר באמצע דצמבר, ראינו כניסה של הרבה משקיעים חדשים למסחר בביטקוין - אבל זה עדיין רחוק מההתנפלות על הביטקוין בסוף 2017".

בסוף השבוע שעבר, עם פתיחתה של 2021, הודיעה איטורו כי בורסת הקריפטו שלה בארה"ב משעה את המסחר במטבעות XRP החל ב-3 בינואר. בכך הצטרפה איטורו אל בורסות הקריפטו הגדולות בארה"ב, ובראשן Coinbase, שהחליטו להפסיק את המסחר ב-XRP בעקבות התביעה שהגישה בחודש שעבר רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) נגד ריפל לאבס, החברה שפיתחה והנפיקה את XRP, ונגד שניים ממנהליה הבכירים.

לטענת התביעה, XRP הוא למעשה נייר ערך, שלא נרשם כחוק על-ידי ריפל. בעקבות התביעה נגד ריפל, ובהמשך להפסקת המסחר במטבע הקריפטו שלה בארה"ב, נרשמה בדצמבר ירידה חודשית של 64% במחירו של XRP.

"רוב העסקים שלנו עדיין באירופה"

מה היתה ההתפתחות העסקית המשמעותית ביותר עבור איטורו בשנה האחרונה?
"זאת היתה שנה של צמיחה משמעותית מאוד, שבאה ממקום אסטרטגי של התמקדות בשוק המניות. ראינו כ-5 מיליון לקוחות שהצטרפו ב-2020 לפלטפורמה - יותר מפי שניים מהלקוחות שהצטרפו שנה קודם לכן. במחזור המסחר במניות אצלנו נרשם גידול שנתי של יותר מפי ארבעה. מטבעות הקריפטו נתנו לנו רוח גבית, וזה תחום שאיטורו ממשיכה להאמין בו, אבל הקריפטו צריך להיות בסופו של דבר חלק מתמהיל השקעות בריא של הלקוחות שלנו.

"איטורו היתה במקום הנכון ובזמן הנכון עם המוצר הנכון, כדי לספק לאנשים מהמון מדינות בעולם גישה לשוק ההון בצורה פשוטה ושקופה, עם פלטפורמת השקעות חברתית שמאפשרת לאנשים ללמוד זה מזה. הפלטפורמה הזאת מסירה חלק מהמגבלות של החשש והפחד של משקיעים חדשים מפני כניסה לשוק ההון.

"2020 זאת השנה שחיכינו לה מאז שהקמנו את איטורו. בשנה זאת התגלה דור חדש של משקיעים שמבין את החשיבות של שוק ההון - וכך ראינו את העלייה של שיעור המילניאלס מקרב המשקיעים החדשים".

באוקטובר האחרון הודיעה איטורו כי תרחיב במחצית הראשונה של 2021 את פעילותה בארה"ב למסחר במניות, נוסף על מטבעות קריפטו. ביחס לתוכנית זו אומר אסיא: "אנחנו עובדים כרגע במלוא המרץ על הרחבת העסקים שלנו בארה"ב. בשנה האחרונה ראינו צמיחה בשיעור תלת-ספרתי מרבעון לרבעון במסחר הקריפטו בפלטפורמה האמריקאית שלנו. כרגע זה המוצר העיקרי שלנו בארה"ב, ואנחנו מאוד מתרגשים לקראת השקת המסחר במניות שם".

מה יהיה האתגר העיקרי של איטורו השנה?
"אני אוהב להסתכל על זה כעל הזדמנות ולא כעל אתגר - ואני חושב שהכניסה למסחר במניות בארה"ב תהיה הזדמנות גדולה עבורנו. עדיין, רוב העסקים שלנו באירופה - ואנחנו מתכננים להשיק במדינות אירופה ובריטניה מוצרים חדשים, כמו כרטיס חיוב מיידי (דביט) עבור לקוחות איטורו.

"השקנו ב-2020 עוד מוצר חדש, Delta Investment Tracker, שמאפשר ללקוחות שלנו לעקוב גם אחרי ההשקעות שלהם מחוץ לפלטפורמת איטורו". את המוצר הזה פיתחה איטורו באמצעות סטארט-אפ בלגי, שאותו רכשה בסוף 2019 בסכום מוערך של 5 מיליון דולר.

"כשהחברה גדלה, אנחנו לומדים להבין כמה מעט חברות מנצלות את ההזדמנות האדירה שטמונה בשוק ההשקעות העולמי", אומר אסיא. "ההזדמנות היא לייצר פלטפורמת השקעות דיגיטלית גלובלית, שתאפשר לכל אדם בעולם, בין אם הוא באמריקה, באירופה או באסיה, להשקיע בשווקים בקלות".

תיכננתם השקה של כרטיס דביט ללקוחות איטורו כבר ב-2020, מתי זה ייצא לפועל?
"כרטיס הדביט נמצא כעת בתהליך ניסוי (בטא), ונבצע השקה מסודרת שלו במחצית הראשונה של 2021".

איטורו, שהוקמה על-ידי האחים יוני ורונן אסיא, יחד עם דודו רינג ב-2007, גייסה ב-14 שנות פעילותה כ-162 מיליון דולר למימון פעילותה. כשסבב הגיוס האחרון של החברה הושלם ב-2018, הוערך שווייה ב-800 מיליון דולר. באחרונה פורסמו דיווחים בתקשורת, שבהם הוערך שווייה של איטורו ביותר מ-2.5 מיליארד דולר, בעקבות רכישה של מניותיה על-ידי משקיע מוסדי בארה"ב. בדצמבר פורסמו דיווחים שלפיהם איטורו מתכוננת להפוך לחברה ציבורית - ואף נערכת להנפקה ראשונית של מניות בניו יורק לפי שווי חברה של 5 מיליארד דולר.

דווח לאחרונה על מכירת המניות או על כוונה להפוך לחברה ציבורית.
"באופן רשמי, איטורו לא מגיבה באופן כללי לשמועות".

בראיון הקודם עמו לגלובס, באוקטובר 2020, כשנשאל אם יש לו כוונה להפוך את איטורו לחברה ציבורית ולצאת להנפקת מניות, השיב אסיא: "הנפקה זה לא משהו שאנחנו דנים בו כרגע באופן ציבורי. החברה רווחית כיום, ואין לנו בשלב הזה צורך בגיוסי הון נוספים, אבל אנחנו בהחלט מנהלים דיאלוג שוטף עם שוק ההון גם בנושאים האלה". 

צרו איתנו קשר *5988