סופ"ש ברייקיאוויק? איסלנד נפתחת למחוסנים מכל העולם, כולל ישראלים

בניסיון להחיות את התיירות במדינה, הודיע ראש הממשלה כי מי שחוסן ויש לו תעודה ממשלתית המוכיחה זאת יוכל להיכנס לאיסלנד, ללא צורך בבדיקות או בבידוד

איסלנד / צילום: Shutterstock
איסלנד / צילום: Shutterstock

איסלנד תהפוך מחר למדינה הראשונה באירופה שפותחת את גבולותיה באופן גורף למחוסנים בלבד, כך הודיעה היום (ד') הממשלה ברייקיאוויק. חלק ניכר מהתאוששותה הכלכלית של איסלנד בשנים האחרונות מהמשבר הפיננסי אליו נקלעה לפני עשור נובע מהגברת התיירות במדינה. כעת - בניסיון להחיות את התיירות - הודיעה איסלנד כי כל מי שחוסן ויש לו תעודה ממשלתית המוכיחה זאת יוכל להיכנס לאיסלנד, ללא צורך בבדיקות או בבידוד.

"העולם עבר טלטלה בשנה האחרונה, ואנחנו כולנו מקווים לשוב אט-אט לחיים נורמליים. חיים אלה כוללים את האפשרות לטייל, שהיא הכרחית לתרבות, למסחר וליזמות", אמר ראשת ממשלת איסלנד קטרין יאקובסדוטיר, עם ההכרזה. איסלנד תדרוש מהנכנסים אליה להציג הוכחה רשמית להתחסנות על ידי אחד מארבעת החיסונים המאושרים נכון לעכשיו על ידי רשות התרופות האירופית (EMA) - ביונטק-פייזר, מודרנה, אסטרהזנקה או ג'ונסון אנד ג'ונסון, שאושר רק בסוף השבוע האחרון.

עד כה הייתה הכניסה לאיסלנד חופשית לתושבי האיחוד האירופי וגוש שנגן שהתחסנו, אולם החל ממחר (ה'), תהיה הכניסה חופשית לכל המחוסנים ממדינות אחרות. חלק ניכר מהתיירים ששטפו את איסלנד בשנים האחרונות היו מסין, אולם הממשלה הודיעה כי לא תכיר בתעודות חיסון של מי שהתחסנו בעזרת התרכיב הסיני - סינוואק. גם הספוטניק V שפיתחה רוסיה, שטרם אושר על ידי ה-EMA, לא יוכר בשלב זה.

התיירות לאיסלנד קרסה בשנה החולפת ב-75%, לפי דיווח ב"פייננשייל טיימס", מה שהיתרגם לצניחה שנתית בתמ"ג האיסלנדי של 6.6%. רשות התיירות האיסלנדית בירכה על המהלך של הממשלה וציינה כי 40% מהתיירים בשנים האחרונות היו מבריטניה ומארה"ב, מדינות שבהן יש כבר מיליוני מתחסנים. עם זאת, לא ברור עדיין אם הרשויות יכירו במנה אחת של חיסוני ביונטק-פייזר או אסטרהזנקה כחיסון מספיק, וזו המדיניות הרווחת כעת בממלכה המאוחדת. כ-23 מיליון בריטים קיבלו מנה ראשונה של אחד משני החיסונים, אולם רק 1.5 מיליון קיבלו את שתי המנות.

צרו איתנו קשר *5988