אילן ישועה בעדותו: "העברתי ראיון עם נתניהו לניר חפץ כדי שיערוך אותו"

ביום הרביעי לעדותו במשפט נתניהו תיאר מנכ"ל אתר "וואלה" לשעבר כיצד נענה לדרישותיהם של שאול ואיריס אלוביץ' להטות את הסיקור לטובת רה"מ • בתכתובת עם עורך האתר שהוצגה בביהמ"ש, כתב ישועה: "הבוס הנחה אותי לתת סיוע ארטילרי מלא" • ישועה הסביר: "סמוך לבחירות 2015 הוריתי לעורך לאשר מולי מראש כל כתבה רגישה"

אילן ישועה, לשעבר מנכ"ל וואלה / צילום: אורן בן חקון
אילן ישועה, לשעבר מנכ"ל וואלה / צילום: אורן בן חקון

מנכ"ל אתר "וואלה" לשעבר, אילן ישועה, העביר ראיון שנערך עם ראש הממשלה בנימין נתניהו סמוך לבחירות 2015 לניר חפץ, אז יועץ התקשורת של משפחת נתניהו, כדי שיערוך אותו - כך העיד היום (ב') ישועה בדיון הרביעי בהליך ההוכחות במשפט נתניהו בנוגע לאישום בפרשת 4000. לפי האישום, נתניהו קיבל שוחד משאול אלוביץ', לשעבר בעל השליטה בבזק וב"וואלה", ומרעייתו איריס בדמות סיקור אוהד באתר. זאת, לכאורה בתמורה להטבות רגולטוריות לבזק. בני הזוג אלוביץ' מואשמים במתן שוחד.

לאחר שהתובעת, עו"ד יהודית תירוש, הציגה לישועה התכתבות בינו לבין חפץ בנוגע לראיון עם ראש הממשלה שביצע דב גיל-הר, אמר ישועה בעדותו: "קיבלתי הפצצה גם משאול אלוביץ', מניר חפץ וגם מזאביק רובינשטיין (איש עסקים ישראלי-אמריקאי, א' ג') שהראיון היה עוין, שביבי מאוד כועס ולא נתנו לו לדבר. הדרישה הייתה לא להעלות את הראיון אלא לערוך מחדש.

"העברתי לניר חפץ את הראיון, והשבעתי אותו שהוא לא מעביר את זה הלאה כדי שזה לא יתגלה, כי זה לא תקין שאני נותן את ההקלטה מראש למרואיין כדי שהוא יערוך אותו".

בתשובה לשאלת התובעת אמר ישועה כי למיטב ידיעתו מעולם לא קיבל ראש מפלגה את הראיון שנעשה עימו לפני הבחירות כדי שהוא בעצמו יערוך אותו.

"אני נותן ליטוף"

התובעת הציגה לישועה תכתובת בינו לבין העורך לשעבר של "וואלה", אבי אלקלעי, שבה כתב ישועה: "הבוס (אלוביץ') הנחה אותי לתת סיוע ארטילרי מלא". ישועה הסביר כי בפברואר 2015, סמוך לבחירות, הוא הורה לאלקלעי לאשר מולו מראש כל כתבה רגישה.

‏התובעת הציגה תכתובת נוספת מפברואר 2015, שבה כתב אלוביץ' לישועה "מספיק כבר עם בוז'י הרצוג" (כלומר, מספיק להעלות ידיעות הקשורות ליו"ר המחנה הציוני דאז, יצחק הרצוג, א' ג'); ישועה השיב: "מטפל"; ואלוביץ' ענה לו: "ש לי קשיים עם 'הגדול' (נתניהו, א' ג') בעניין שלי". עו״ד תירוש שאלה "כששאול כתב לך 'יש לי קשיים עם הגדול בעניין שלי', האם הוא התכוון לאתר 'וואלה'?"; וישועה השיב: "לא. הוא התכוון לעניינים של בזק מול ראש הממשלה". 

התובעת הציגה מייל נוסף של ישועה לאלוביץ', שבו נכתב: "ראה למטה, אני נותן ליטוף לפי בקשת זאב (רובינשטיין). דיברתי במקביל עם אבי (אלקלעי) והידיעה תרד לפני 7 בבוקר. צריך לתת את שני הדברים, מקל וגזר, אסור שיחשבו שאנחנו בכיס".

‏תירוש שאלה: "אמרת 'ליטוף', למי אתה נותן ליטוף?"; וישועה השיב: "הכוונה לנתניהו, שהיה במאבק עם אובמה". התובעת שאלה לגבי "הידיעה שתרד בבוקר", וישועה הסביר:  "זו כתבה אחרת, שלילית על נתניהו, הודעתי לשאול שהיא תרד רק בבוקר".

בנוסף, שאלה תירוש מדוע הציע ישועה "שיטה של מקל וגזר"; וישועה הסביר: "זו הייתה הדרך שלי לאפשר גם פרסומים שליליים (על נתניהו, א' ג')". כשהתובעת תהתה עד כמה האמין ישועה שפרסום ידיעות שליליות ישרת את בני הזוג נתניהו, הוא השיב: "לא באמת האמנתי בזה. ידעתי שכל ידיעה שלילית תתקבל בפיצוץ". תירוש גם שאלה אם אלוביץ' קיבל את "תזת המקל והגזר" וישועה השיב: "על פי ההתנהלות - לא".

"הילד ישתולל"

עו"ד תירוש הציגה מייל נוסף מ-24 בפברואר 2015 מאלוביץ' לישועה, שבו נכתב: "אותו אחד (נתניהו, א' ג') שחתם על רפורמה שלמה ברשות הדואר פוחד להעביר בקשת העברית מניות למועצת הכבלים והלוויין בגלל הבחירות"; ‏ישועה השיב למייל כך: "אסור להסס. הוא (נתניהו, א' ג') חושב שלא תעשה כלום. ברור לי לחלוטין מה צריך לעשות. אחרי יהיה מאוחר, והילד בכלל ישתולל".

עו"ד תירוש שאלה: "מה הכוונה שברור לך מה לעשות?"; וישועה השיב: "גם כתבות שליליות וגם חיוביות (על נתניהו, א' ג')"; על שאלת תירוש: "מי זה הילד?", השיב ישועה: "אני חושב שהכוונה ליאיר נתניהו".

אולטימטום מפוברק

חלק משמעותי בדיון עסק בבקשה שהופנתה אל אלוביץ' מטעמו של נתניהו לפרסם ידיעה שלילית ביולי 2015 על השר דאז אורי אריאל מהבית היהודי. זאת, בנוגע לאולטימטום מסוים שהציב אריאל לנתניהו. נתניהו ביקש כי תפורסם כתבה שכותרתה, כי מדובר באולטימטום מפוברק.

לפי האישום, לשכת נתניהו, באמצעות אלוביץ' וישועה, ביקשה לפרסם את הידיעה תוך 20 דקות. אולם עורך האתר אלקלעי סירב להעלות את הידיעה, בטענה כי הם לא מצליחים לאמת אותה. ישועה ביקש מאלקלעי לעשות כל מאמץ להעלות את הידיעה, אולם אלקלעי השיב כי אין לו אפשרות. בסופו של דבר ישועה השתכנע שלא ניתן להעלות את הידיעה, אך בני הזוג אלוביץ' דחקו בו להעלותה.

אלוביץ' אמר לישועה בשיחה שהושמעה בבית המשפט, כי הכתבים של "וואלה" צריכים להבין שיש גרם ("וואלה") מול מאה טון (בזק). כלומר - שיש עדיפות להטבות שיינתנו לבזק על פני טיב הסיקור בוואלה". איריס אלוביץ' אמרה לישועה בשיחה כי צריך להעלות את הידיעה בנוגע לאריאל, תוך שהיא נוזפת בישועה על כך שהוא נכנע למערכת "וואלה" ולעורך האתר ולא מעלה את הידיעה. "אי אפשר שהזנב יכשכש בכלב", אמרה אלוביץ' לישועה.

*** חזקת החפות. גם לאחר הגשת כתב האישום נגדם, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושאול ואיריס אלוביץ' מכחישים את המיוחס להם, ועומדת להם חזקת החפות.

צרו איתנו קשר *5988