הסלמה ביטחונית | סיקור שוטף

תקיפה נרחבת של צה"ל ברצועת עזה, מטח כבד לאשדוד ובאר שבע

אזעקות מרובות נשמעו גם ביישובי עוטף עזה • בת 87 ממושב שתולים מתה לאחר שנפלה ונחבלה בדרך לממ"ד • צה"ל תוקף בשעות האחרונות מבנים בעזה • מניין ההרוגים ברצועה עלה ל-103 • גנץ אישר לגייס 9,000 אנשי מילואים, ובהמשך הוא ונתניהו אמורים לקבל החלטות על המשך המבצע

כיפת ברזל מיירטת רקטות שנורו מרצועת עזה לעבר ישראל / צילום: Reuters
כיפת ברזל מיירטת רקטות שנורו מרצועת עזה לעבר ישראל / צילום: Reuters

01:09

לאחר המטח הכבד לאזור אשדוד, מטח גם לבאר שבע.

01:03

אחרי התקיפה המסיבית בעזה: מטח כבד לאזור אשדוד.

23:07

במושב שתולים בדרום נפלה אשה כבת 85 בעת ריצה לממ"ד. היא נחבלה קשה בראשה ופונתה לסורוקה.

23:02

התקשורת בלבנון מדווחת על מעצר של 3 פלסטינים בגין ירי הרקטות לעבר ישראל. לא נמסר שיוך ארגוני. אל מנאר של חיזבאללה מבליטים את הדיווח, כסוג של ביטוח של אי-לקיחת אחריות.

22:38

מנוסת בהלה בצפון רצועת עזה, בעיירה בית להיה, אל מרפאות ובתי ספר של אונר"א - הנחשבים מרחבים מוגנים מהפצצות. תותחים של צה"ל ומטוסי חיל האוויר הפגיזו בשעות האחרונות מתקנים של חמאס באזור, ובהם מטה מנגנון בטחון הפנים של חמאס.

22:22

בדקות האחרונות נורה מטח נוסף לשפלה ולאשדוד, אזעקות נשמעו בחם החץר באשדוד, אשקלון, ניצן, באר יעקב ומודיעין, בוצעו ירוטים סמוך לנתב"ג.

21:57

לילה שלישי למהומות: בית כנסת "דוסא" בלוד בשכונת רמת אשכול הועלה באש.

בית כנסת "דוסא" בלוד הוצת במהומות / צילום: תושבי רמת אשכול, לוד
 בית כנסת "דוסא" בלוד הוצת במהומות / צילום: תושבי רמת אשכול, לוד

21:39

כתב ערוץ אלמנאר של חזבאללה מדווח כי שלוש רקטות שוגרו מהגזרה המערבית בדרום לבנון לשטח ישראל, אזור נהריה ושלומי. לא נשמעו אזעקות. בצה"ל מאשרים כי נורו שלוש רקטות שנפלו בים התיכון, מול חופי לבנון.

20:48

בשעה האחרונה, למרות העוצר שהוכרז, נפצעו שני בני אדם בלוד מירי.

19:57

המשטרה חילצה לפני זמן משפחה שנקלעה בטעות לאום אל פאחם: כוחות משטרה גדולים פתחו בסריקות עם קבלת דיווח על תקיפת בני משפחה שנקלעה בטעות לאום אל פאחם.

כעבור זמן קצר, אותרה המשפחה במרפאה מקומית במצבי פציעה שונים לאחר שהצליחה להימלט ממקום התקיפה בסיוע אזרחים נוספים. כוחות המשטרה הצליחו כאמור להגיע אל המשפחה ולסייע באבטחתה עד הגעת אמבולנס שפינה אותם בליווי המשטרה למרכז הרפואי העמק בעפולה.

במשטרה ממליצים לאזרחים לתת דגש למסלול הנסיעה המתוכנן ביישומון הניווט על מנת להימנע מאירועים מסוג זה.

19:47

המשטרה עצרה כעת בשכונת התקווה שני חשודים כבני 30 בחשד לתקיפת צוות טלוויזיה שסיקר במקום. 

המשטרה נערכה היום לבלימת תהלוכה לא חוקית בשכונת התקווה, כאשר במהלך פיזור ההמון ופתיחת ציר התנועה, נצפו 2 חשודים תוקפים צוות צילום של ערוץ תקשורת, שעה שסיקרו את האירוע.

שוטרי תחנת שרת פתחו בסריקות אחר החשודים ובהתאם לתיעוד האירוע, השניים זוהו ונעצרו סמוך למקום.

השניים נעצרו לחקירה ובהתאם לצורכיה, תיבחן המשטרה את הבאתם מחר לדיון בבימ"ש השלום ת"א, בבקשה להאריך את מעצרם.

בלוד, פצוע מירי.

19:34

עדכון מאיכילוב: לאחר אבחון ובדיקות הדמייה בחדר המיון, מצבו של החייל בן 19 שהובל לחדר המיון לאחר שעבר לינץ׳ ביפו הוחמר. הוא מוגדר כעת במצב קשה עם פגיעת ראש וסובל משברים בגולגולת ודימומים מוחיים. הוא יורד לחדר ניתוח.

19:16

מדובר צה"ל נמסר כי נכון לשעה 19:00, החל מהשעה 07:00 הבוקר, זוהו כ-160 שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל. כ-30 שיגורים נפלו בשטח הרצועה.
לוחמי ההגנה האווירית יירטו עשרות רקטות על פי מדיניות היירוט. בסך הכל שוגרו כ-1550.

שר הביטחון, בני גנץ, אישר לצה"ל לגייס עוד 9,000 אנשי מילואים בצו קריאה חריג בהתאם לצרכים המבצעיים, זאת לאחר הערכת מצב ביטחונית. אנשי המילואים נמנים על המערך הלוחם ועל המפקדות התומכות במבצע "שומר החומות", ויוצבו בפיקוד הדרום וכן בפיקוד המרכז ובפיקוד הצפון, במקום כוחות שהוקפצו מהגזרה למשימות אחרות.

19:05

לחדר המיון באיכילוב הגיע חייל בן 19 לאחר שהותקף באלימות על ידי ערבים ביפו. הוא במצב קל וסובל מדימום מוחי.

18:20

ראש הממשלה נתניהו אומר במהלך ביקור בלוד - עיר המוקד של המהומות בשני הלילות האחרונים - כי אין לנו עכשיו איום גדול יותר מאשר הפרעות האלה והדבר החיוני ביותר הוא החזרת החוק והסדר. נתניהו אמר כי נבדקת האפשרות לשימוש בחיילי צה"ל להחזרת הסדר: "הדבר הזה נעשה במדינות אחרות, בארה"ב, בריטניה, צרפת וגם במדינת ישראל. יצחק רבין ז"ל, הביא כוחות צה''ל ביום האדמה בהתפרעויות מסוג דומה לזה שאנחנו רואים כאן: בעראבה, בסכנין, בטייבה ובמקומות אחרים. הזכות הזאת שמורה לנו, אנחנו הבאנו עכשיו כוחות צבא לעזור בסגרים, לעזור למשטרה, עכשיו, כמובן במגיפה, בקורונה ואל תשכחו את ההתנתקות. אנחנו משתמשים בכוחות צה''ל למטרות כאלה ולמטרות אחרות. אבל מה מטרה יותר נכונה מאשר הזאת למנוע את ההתפרעויות הללו, את הפורענות והאלימות הזאת? לכן, ככל שהדבר יידרש יש למפכ''ל את האישור וההרשאה להשתמש בכוחות צה''ל בדרך המקובלת ומותרת כיום כבר על פי חוק".

שר הביטחון גנץ מתנגד לשימוש בחיילים בישובים אזרחיים, וגם במשטרה לא מתלהבים מכך ושומרים זאת רק כאמצעי חירום.

נתניהו הדגיש כי יש שילוב כוחות לטפל בבעיה: "יש פה שיתוף פעולה חסר תקדים בין השב"כ, משטרת ישראל והגורמים המשפטיים. כולם מבינים שיש פה אירוע שאינו פלילי רגיל, אף על פי שמשולבים פה הרבה גורמים פליליים. יש פה גורמים שפורעים חוק, פורעים בעצם את המסגרת של מדינת ישראל ולכן מול איום כזה יש אפשרות להשתמש במעצרים מנהליים וגם כמובן במעצרים אחרים לפורעים".

הוא פנה לשוטרי מג"ב שהיו במקום בעת ביקורו: "אנחנו צריכים להשיב את השקט והביטחון לאזרחי ישראל והדבר הזה מתחיל ונגמר בגיבוי לחיילים ולחיילות שלנו, הם יקבלו את מלוא הגיבוי. אנחנו אמרנו להם: 'אנחנו שומעים רחשים של חשש מוועדות חקירה, מחקירות, מבדיקות'. אנחנו ניתן לכם את כל הכלים להגן על עצמכם, להגן על אזרחי ישראל ולמנוע את הפורענות. יש לכם את הגיבוי, אל תחששו."

הוא הזהיר כי לפי המודיעין "אני לא יכול להגיד לכם שאנחנו לא בפני הסלמה. המודיעין שיש לנו אומר שיתכן מאוד שאנחנו נמצא כאן התגברות של האלימות בימים הקרובים, ייתכן שיהיו פה חילופי מהלומות. זה תמיד ככה, כדי לדכא התפרעות צריך להפעיל כוח, הרבה מאוד כוח. אנחנו נפעיל אותו, תוך מתן גיבוי מלא למשטרת ישראל ולחיילי ולחיילות המג"ב".

על לוד הוטל עוצר החל מהשעה שמונה וכבר מחמש בערב נאסרה כניסת מי שאינם תושבי העיר.

אלא שבשעות האחרונות הגיעו ללוד אזרחים ממקומות שונים בארץ ובהם מההתנחלויות, חלקם חמושים, מתוך מטרה מוצהרת להגן על תושבי העיר היהודים. ברשתות החברתיות נפוצה שמועה כי הערבים הזעיקו תגבורת ממזרח ירושלים ויש אוטובוסים בדרך, אך אין אישור לכך. גורם בטחוני אמר לגלובס כי יש מי שמלבה את הרוחות, ומפיץ חדשות כזב לשם כך, משני הצדדים.

18:00

מטח נוסף נורה על אשקלון ובאר שבע, מדווחים  לפחות 4-5 יירוטים באוויר.

16:57

העוצר הלילי בלוד יימשך גם היום. כך החליט מפקד מחוז מרכז, ניצב משה ברקת באישור המפכ"ל, רנ"צ יעקב שבתאי.

החל מהשעה 17:00 בערב תאסור המשטרה כניסה לעיר לוד והחל מהשעה 20:00 הלילה ועד השעה 03:00 לפנות בוקר יתווספו ההגבלות הבאות בשטח העיר לוד:
● איסור על כל אדם לשהות במרחב הציבורי בעיר לוד.
● איסור על תושבי לוד לצאת מבתיהם או ממקום שהייתם בעיר.

בתוך כך, עדכנה המשטרה כי עצרה הבוקר 7 תושבי עכו בשנות ה- 20 לחייהם שעפ"י החשד אחראים למספר הצתות בימים האחרונים ברחבי העיר עכו. המשטרה ביקשה היום להאריך את מעצרם של החשודים בבית משפט השלום בעכו, אשר קבע את הארכת מעצרם עד לתאריך 14.5.21.

16:45

צה"ל מגייס 3,000 חיילי מילואים נוספים, זאת לאחר גיוס של 4,000 חיילים. כלומר, עד כה, גויסו 7,000 אנשי מילואים גויסו במסגרת המבצע. בנוסף, הרמטכ"ל החליט על עוצר יציאות כללי במערך הלוחם ובמערך ההכשרות בצה"ל לאור המבצע בדרום.

16:40

במהלך המהומות בערי ישראל ביומיים האחרונים, 10 ניידות משטרה הוצתו כליל ועוד 130 ניידות ניזוקו.

16:30

דוברות מד"א מסרה כי "החל משעות הבוקר ועד ל-16:15 החובשים והפרמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ל-19 נפגעים כתוצאה מירי הרקטות מעזה, בהם: 11 נפגעי גוף, מהם 2 במצב קל שנפגעו מרסיסים, 9 שנחבלו בדרכם למרחב מוגן, מהם ילד בן 7 שנפגע באורח בינוני בגפיים מדלת זכוכית שהתנפצה ו-8 קל. 8 נפגעי חרדה טופלו ופונו לבתי החולים ע"י צוותי מד"א".

בעזה מדווחים כי בשעתיים האחרונות צה"ל מתמקד בהפצצות בשכונת רימאל בעזה, שכונת עשירי העיר ובכירי החמאס. לפחות 8 בתים ניזוקו קשה.

16:25

בדקות האחרונות נורה מטח נוסף כעת אל ישובים במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב. בנוסף, עוד שני רחפנים אותרו על הקרקע לא רחוק מישובים בעוטף, חבלנים ניטרלו אותם. פיקוד העורף משגר מדי פעם באפליקציה התרעות על הרחפנים.

במשטרה מזהירים מהתארגנויות ברחבי הארץ ליציאה למחאות אלימות בערב. מדוברות המשטרה נמסר כי "משטרת ישראל עדה בשעות האחרונות לשיח נרחב ברשתות החברתיות בדבר קריאה לאזרחים לצאת להפגנות ומחאות אלימות ברחבי הארץ. אנו פועלים בתוך אותן קבוצות לאיתור המסיתים ומספר חקירות נפתחו בנושא.

בהתפרעויות אמש נתקלנו במאות קטינים שהסתובבו ברחובות, יידו אבנים ופגעו באזרחים, רכוש ותשתיות. אנו מצפים גם מההורים של אותם קטינים לקחת אחריות ולוודא שילדיהם לא לוקחים חלק בהתפרעויות. המשטרה מבקשת מהציבור וממנהיגיו לנהוג באיפוק, לפעול על פי החוק ולשמור על הסדר הציבורי".

בתוך כך, שר הביטחון בני גנץ קיים שיחת עידכון ביטחונית עם יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, בה הציג לו את תמונת המצב הנוכחית במערכה מול החמאס וארגוני הטרור ברצועת עזה. בשיחה דנו השניים גם על הדחיפות לפעול להפסקת האלימות וההסתה המסוכנת שמבעירה את המצב החברתי בישראל.

16:00

השופט טל ענר דחה את בקשת המשטרה לשלוח את החשודים היהודים מתקרית הירי למעצר בית והורה על שחרורם. כמו כן, החשד נגדם הומר מרצח להמתה בקלות דעת.

חמאס משגר בשעה האחרונה כמה וכמה מזל"טים/רחפנים של נפץ אל היישובים הסמוכים לגדר. עד כה הופלו לפחות שניים כאלה בעודם באוויר, אחרים לא הגיעו ליעדם והושמדו בשטח הרצועה. זו הפעם הראשונה לשימוש נרחב בכלי הנשק הזה.

15:20

דוברות מד"א פרסמה עדכון לאזעקות מהדקות האחרונות: "חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ל-4 נפגעים במצב בינוני וקל. ילד בן 7 שנפצע באורח בינוני בגפיים בדרכו למרחב מוגן בגזרת מישור החוף ומפונה בניידת טיפול נמרץ לבי"ח שיבא תל השומר כשהוא בהכרה מלאה. במועצה איזורית לכיש חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח אישה כבת 60 במצב קל עם רסיסי זכוכיות, אישה כבת 40 שנחבלה באורח קל בדרכה למרחב המוגן ואישה נפגעת חרדה".

15:15

אותרה נפילה בחבל אילות מצפון לאילת בשטח פתוח וללא נפגעים. כנראה מדובר באחת מהרקטות ארוכות הטווח.

15:00

מעל 100 רקטות נורו על ישראל במטח האחרון. כיפות ברזל הצליחו ליירט כמעט 100% מהירי לעבר המרכז ו-90% מהירי לנגב ולאזור אשקלון. שתי נשים במצב קל לאחר שנפגעו מרסיסים באזור קרית גת. 

חמאס התרברב כי ירה רקטה מסוג חדש לעבר בסיס חיל האוויר ברמון. כל הרקטות לכיוון מזרח הנגב יורטו או נפלו בשטחים פתוחים. דובר הזרוע הצבאית של חמאס: "בפקודת מפקד מטות אלקסאם, אבו חאלד מוחמד דף, נורה כעת לעבר בסיס רמון במרחק 220 קמ מעזה טיל 'עיאש' שהטווח שלו 250 קמ וכוח ההרס שלו רב. וזאת למען אלאקצא וכמענה חלקי של תגובתנו על רצח מנהיגינו ומהנדסינו הגיבורים". עם זאת, לפי נוסעים שנמצאים בנמל התעופה רמון, לא נשמעה כל אזעקה באזור.

בתוך כך, דיווח בכלי תקשורת ערביים על משלחת מצרית למו"מ להפסקת אש שהגיעה לישראל.

14:40

במד"א עדכנו כי "בהמשך לאזעקות מהדקות האחרונות. לא התקבלו במוקד 101 של מד"א קריאות על נפגעים, למעט מקרים בודדים של אנשים שנחבלו קלות בדרכם למרחב המוגן ומספר נפגעי חרדה". 

14:30

בשעה ז נשמעות אזעקות בדרום וברחבי גוש דן. מפיקוד העורף נמסר עלה תרעה בבאר שבע, אשקלון, אור יהודה, גבעת שמואל, סביון, פתח תקווה, קריית אונו, ראשון לציון, רמת גן, תל אביב יפו, גבעתיים, הרצליה, חולון, רמת השרון, בני ברק, הוד השרון, בת-ים, נס ציונה, מקווה ישראל, חוף אשקלון, דרום השרון, שדות דן, גן רווה. 

יירוטי רקטות בשמי רמת גן / צילום: פביו טרופה
 יירוטי רקטות בשמי רמת גן / צילום: פביו טרופה

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר היום בסוללת כיפת ברזל באזור מרכז הארץ ואמר: "אני פה באחת הסוללות של כיפת ברזל, המפקדים, החיילות והחיילים עושים עבודה יוצאת מן הכלל בהגנה על שמי ישראל ואזרחי ישראל. אי-אפשר להגיע ל-100%, אבל הם מגיעים קרוב מאוד לזה, וכולנו מעריכים את זה פעמיים: אחת בהגנה, ושתיים בהתקפה.

"פעולות ההגנה של סוללות כיפת ברזל נותנות לנו מרחב תקיפה, וצה''ל תקף כבר מאות מטרות, עוד מעט נעבור את ה-1,000, ואנחנו ממשיכים להכות בחמאס תוך כדי הגנה על אזרחנו.

"זה ייקח עוד זמן, אבל בתקיפות רבה, הן בהגנה והן בהתקפה, אנחנו נשיג את המטרה שלנו - להשיב את השקט למדינת ישראל".

נתניהו קיבל סקירה במקום ממפקד הגנ"א תא"ל גלעד בירן, מג"ד 137 סא"ל מאור גבריאל ומפקד הסוללה רס"ן אסף אוחנה.

בתום הסקירה שוחח נתניהו עם הלוחמים של כיפת ברזל ושמע מהם על הפעילות המבצעית. רה"מ הודה לצוות על תרומתו לביטחון תושבי ישראל.

14:00

בשעה זו נורה מטח נוסף אל אשקלון ומ.א חוף אשקלון.

13:40

לאחר שהתכוונה לבקש הארכת מעצר של 4 ימים נוספים, החליטה המשטרה דקות לפני פתיחת הדיון בבית המשפט השלום שלא לבקש את הארכת המעצר של היהודים שנחשדו בהריגת מוסא חסונה, במסגרת ההתפרעויות של צעירים ערבים נגד תושבי לוד היהודים השבוע. שר הבט"פ אמיר אוחנה הצטרף למבקרי המשטרה על מעצרם של החשודים, וכתב בחשבון הטוויטר שלו כי אם הדבר היה תלוי בו - הם היו משוחררים.

13:13

צה"ל ממקד פעילות ביממה האחרונה בחוליות הנ"ט של טילי הקורנט, אשר בין השאר פגעו אתמול בג'יפ צה"ל בתקרית שבה נהרג סמ"ר עומר טביב. מאמש ועד לשעה האחרונה חוסלו לפחות שש חוליות נ״ט כאלה. טיל הקורנט הרוסי לא מיוצר ברצועה ומספר המשגרים והטילים שבידי ארגוני הטרור מוגבל.

12:40

משטרת ישראל פרסמה שני עדכונים נוספים לגבי עצורים ברחבי הארץ. כך, בדימונה נערצו הלילה 4 תושבי העיר בחשד להפרת הסדר הציבורי ויידוי אבנים לעבר כלי רכב והם יובאו בפני בימ"ש. בנוסף, נמסר כי "כחלק מההערכות קיים מפקד התחנה במרחב הנגב, סנ"צ משה זריהן, מפגש עם משפחות מהיישובים הבדואים המתגוררים בסמוך לדימונה ומהלכו הוחלט בידי נכבדי השבטים והוועדים המקומיים לצאת ולשמור על כביש 25 בקרבת מגוריהם במטרה להרחיק צעירים ולשמור על הסדר".

בנוסף, המשטרה עצרה הבוקר 3 תושבי חיפה בשנות ה-20 לחייהם בחשד להשלכת בקבוק תבערה לעבר בניין מגורים בחיפה. לבניין לא נגרם נזק ולא היו נפגעים. בכוונת המשטרה לבקש הבוקר להאריך את מעצרם של החשודים בבית משפט השלום בחיפה.

12:30

משטרת ישראל עדכנה הבוקר כי "תבקש מבית המשפט להאריך את מעצרם של 46 מהחשודים שנעצרו באירועי אמש והלילה בערים והיישובים השונים בגזרת מחוז חוף בחשד להפרות הסדר הקשות, יידוי אבנים, חסימות כבישים, השלכת בקבוקי זכוכית, ירי זיקוקים, הצתות ותקיפות שוטרים.

שוטרי משטרת ישראל בשילוב לוחמי מג"ב ויס"מ פעלו בגזרות השונות להשלטת הסדר ופתיחת צירי התנועה שנחסמו. בעקבות האירועים נעצרו על ידי השוטרים 85 חשודים. הבוקר כאמור, תבקש המשטרה מבית המשפט להאריך את מעצרם של 46 מהחשודים במעורבות באירועים.

במהלך האירועים נפצעו 11 שוטרים נפצעו במהלך הארועים באורח קל עד בינוני כאשר כלל השוטרים טופלו רפואית ושוחררו למעט שוטר פצוע ירי שעדיין מאושפז בבית חולים".

12:15

משרד הבריאות בעזה מעדכן: 83 הרוגים עד כה, 487 פצועים. עם זאת, לפי הערכות כוחות הביטחון הישראלים מספר ההרוגים גדול יותר, שכן חמאס ושאר הארגונים מסתירים מידע על הרוגיהם. לפי גורם צבאי, מדובר על כמאה הרוגים מחבלים ועוד כ-25 אזרחים לא מעורבים.

12:00

צה"ל תקף וסיכל חוליית נ"ט נוספת של ארגון הטרור חמאס בעיר עזה ומנעו ירי אל עבר ישראל.

11:13 

במהלך הלילה משטרת ישראל עצרה במחוז צפון 82 חשודים בהפרות סדר, ומתחילת האירועים עצרה 232 חשודים, מרביתם צעירים חלקם אף קטינים בני 13 ו-14.

אתמול משעות הערב ועד לפנות בוקר שוב שוטרי מחוז צפון התמודדו עם עשרות אירועים של הפרות סדר בכל רחבי המחוז.

בהפרות שאירעו בעשרות מוקדים, הובערו צמיגים וחפצים אחרים, הושלכו אבנים, ונחסמו צירים.

שוטרי המחוז הצפוני פיזרו את המתפרעים והשיבו את הסדר. 82 חשודים נעצרו, ומתוכם 76 חשודים יובאו היום לבית המשפט לדיון בבקשת המשטרה להאריך את מעצרם. 

התפרעויות במחוז הצפון / צילום: דוברות המשטרה
 התפרעויות במחוז הצפון / צילום: דוברות המשטרה

מתחילת האירועים שהחלו ביום שני (12.5.21) במחוז צפון נעצרו 232 חשודים בהתפרעויות, הצתות וידוי אבנים ול-116 חשודים, מתוכם בית המשפט האריך את מעצרם במספר ימים בהתאם לבקשת המשטרה. 

בתוך כך, מדוברות המשטרה נמסר כי "בהמשך להודעה הבוקר אודות אירוע תקיפת אדם סמוך לשער שכם, בעקבותיו נזקק לטיפול רפואי, במסגרת פעילות המשטרה נעצרו שלושה חשודים במעשה." 

10:12

משטרת ישראל תבקש הבוקר להאריך את מעצרם של 51 חשודים שנעצרו במהלך הלילה ולפנות בוקר בחשד להפרות סדר ויידוי אבנים תוך תקיפות שוטרים ביישובי המגזר הבדואי בנגב ובצירים.

שוטרי ולוחמי משטרת ישראל של מרחב נגב במחוז הדרומי, לוחמי יחידת יואב ויחידות לוחמי מג״ב פעלו אמש ועד שעות הבוקר להשבת הסדר ומעצר החשודים בהתפרעויות ובהפרות הסדר שהיו בגזרת מרחב נגב של המחוז הדרומי.

במהלך הפעילויות להשלטת הסדר עצרו השוטרים 51 חשודים ואלה יובאו הבוקר בפני בימ"ש השלום בבאר שבע. חקירת האירועים נמשכת וצפויים מעצרים נוספים.

10:02

המשטרה ביצעה במהלך הלילה מעצרם של 22 מפרי סדר בבאר שבע. חקירתם עדיין נמשכת בתחנת המשטרה ועפ"י החלטת הקצין הממונה חלקם צפויים להגיע מהלך היום בפני בית המשפט.

09:42

אירוע דקירה הבוקר בלוד. גבר יהודי בן 30 נדקר בידי גבר ערבי בשוק בלוד סמוך למסגד, בעת שהיה בדרכו חזרה הביתה מתפילה. מד"א הגיעו למקום ומעניקים לו טיפול ראשוני. מצבו בינוני.

09:37

על רקע ההתפרצות האלימה והלאומנית, חתם שר הביטחון בני גנץ על צו המאשר גיוס של 10 פלוגות מג"ב נוספות במילואים, זאת לאחר הסטת הכוחות והגיוס שנערכו שלשום.
עוד החליט שר הביטחון לסייע למשטרת ישראל ולמג"ב בכל מה שנדרש, לרבות בהליך הגיוס, במעטפת הלוגיסטית, באימון ובחיול הפלוגות בכדי להכניסן לכשירות באופן מהיר ואפקטיבי.

לצד זאת, קבע שר הביטחון כי אף חייל צה"ל לא יעסוק בפעולות שיטור, שאינן חלק ממשימותיו של צה"ל כצבא העם. גנץ אמר הבוקר: "אנו בשעת חירום על רקע לאומני - ובעת הזו נדרש תגבור מאסיבי של כוחות בשטח, שיוזרמו באופן מיידי וישליטו חוק וסדר. עם זאת, פעולות השיטור ואכיפת הסדר הציבורי, אינן תחליף לאחריות ההנהגה להרגעת הרוחות".

09:21

מוסיף להיות קשה מצבו של הגבר שנפצע בלינץ' בעכו. הוא מאושפז בבית החולים גליל בנהריה. 

09:15

שיפור משמעותי חל במצבו של החייל שנפצע אתמול מירי הנ"ט על גבול רצועת עזה. הוא נותח עם הגעתו לסורוקה, אושפז במחלקה לניורוכירורגיה ומצבו מוגדר כעת קל. כמו כן חל שיפור במצבו של הפצוע שנפצע שלשום בראשו לאחר פגיעה ישירה של טיל בביתו.

במהלך היממה האחרונה פונו למלר"ד סורוקה 36 נפגעים מתוכם מאושפזים כעת
15 נפגעים כולם במצב קל.

מתחילת האירועים טופלו בבית החולים סורוקה 123 נפגעים ביניהם מטופלים שהועברו מביה"ח ברזילי עם פגיעות ראש, פציעות כתוצאה מחבלה בדרך למרחב מוגן, פגיעות מאירועי זריקות אבנים באזור ונפגעי חרדה.

09:08

חל שיפור במצבו של הגבר בן ה-33 שנפצע במהלך הלינץ' בטיילת בבת ים - כך עדכן הבוקר בית החולים איכילוב בתל אביב אליו פונה הגבר לאחר שהותקף באלימות בידי עשרות יהודים. לפי בית החולים, מצבו של הגבר מוגדר כעת בינוני. 

הלינץ' על הנהג בבת ים, אמש / צילום: ראובן קסטרו, וואלה! NEWS
 הלינץ' על הנהג בבת ים, אמש / צילום: ראובן קסטרו, וואלה! NEWS"במשך הלילה הוא נתפר בפניו ובחלל הפה על ידי פלסטיקאים ומומחים לפה ולסת תחת השגחה של צוות מרדימים. במהלך הבוקר הוא יעבור לאשפוז ביחידה לטיפול נמרץ כללי", נמסר מבית החולים. 

 כמו כן, במהלך המהומות בלוד שנמשכו גם הלילה נפצעו 20 איש, בהם אישה בשבוע ה-39 להריונה. היא פונתה במצב קשה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים אסף הרופא לאחר נחבלה בראשה. למרות מצבה, לידתה עברה באופן תקין.

בין הפצועים בלוד נרשם גם גבר שנורה ופונה לבית החולים במצב בינוני, ואישה עם חבלות בפלג גוף תחתון במצב קל. כל היתר נפצעו באורח קל. 

בתוך כך, כ-60 בני אדם, רובם ילדים, נפגעו הלילה באורח קל משאיפת עשן לאחר שכמה מכוניות הוצתו בחניון בניין ברחוב אהבת ישראל בחיפה. הם פונו לבתי החולים רמב"ם, כרמל ובני ציון בעיר. ההצתות בוצעו כחלק מההתפרעויות והאלימות בין ערבים ויהודים בערים המעורבות. בשכונה שבה אירעה התקיפה מתגוררים חרדים רבים והיא סמוכה לשכונה ערבית.

07:40

חברות התעופה עודכנו: מטוסים עם נוסעים ינחתו ברמון. המראות יתקיימו מנתב"ג. הנוחתים ברמון יעברו את הליך בדיקות הקורונה ברמון ויעמדו לרשותם אוטובוסים מטעם רש״ת שיעבירו אותם לנתב"ג. המטוסים שינחתו ברמון יטוסו משם לנתב"ג לשם המראות. לו"ז הטיסות צפוי להשתבש.

06:33

מטח רקטות נורה הלילה ליישובי גוש דן, השפלה, השרון, הדרום ולראשונה גם ליישובים בגליל התחתון. אזעקות נשמעו ביישובים באזור נהלל. נפילות זוהו בראשון לציון ובחולון, לא דווח על נפגעים. בהמשך נורה מטח גם לאזור מודיעין. במטח השלישי שנורה למרכז, בניין בפתח תקווה ספג פגיעה, ובמקום עלו כמה רכבים באש. לבית החולים בילינסון בעיר פונו ארבעה פצועים, בהם אחד בינוני משאיפת עשן, ועוד שלושה במצב קל משאיפת עשן וחרדה. פגיעה נוספת זוהתה בקריית גת, שם נפלו רסיסים בבית ספר חב"ד בעיר.

בפתח תקווה נחתה הרקטה בין ארבעה בניינים וגרמה לנזק גדול כתוצאה משריפות שפרצו במקום, בעיקר בדירות בקומות התחתונות וברכבים. 

מוקדם יותר אמש נורה מטח רקטות למרכז ולדרום, כשכמה מהן פגעו בבניינים באשקלון ובשדרות. כתוצאה מכך, שבעה בני אדם נפצעו בשדרות, וילד בן שש נהרג. מלבדו, באירוע היו שני פצועים בינוני - אישה בת 40 וילד בן 4 - וארבעה פצועים קל. באשקלון כמה בני אדם נפצעו קל. רקטה נוספת נפלה בגן ילדים במועצה האזורית שער הנגב, שהיה ריק מאדם. במקביל, לאחר האיומים מעזה, באילת ובחיפה פתחו הערב מקלטים מחשש למתקפת רקטות.

 מוקדם יותר הותר לפרסום כי לוחם בגדוד 931 בחטיבת הנח"ל, סמל ראשון עומר טביב בן ה-21 מאליקים, הוא ההרוג מירי טיל הנ"ט שנורה מעזה לעבר רכב בעוטף עזה מוקדם יותר היום. מלבדו נפצעו שני חיילים נוספים באירוע באורח קשה ובינוני.

 צה"ל תקף במהלך הלילה מטרות רבות של חמאס ברצועה, בהם בתים של בכירים בעזה וחאן יונס. בנוסף, הותקפו הבנק המרכזי של חמאס ושני מבנים של המטה לביטחון פנים של הארגון. כוח של היחידה הימית של חמאס הותקף גם הוא על ידי כוח צה"ל.

בתגובה לפגיעה ברכב אמש, צה"ל תקף עשרות מטרות ברצועה בתוך דקות. בין היעדים היו חוליית חמאס שהתכוננה לשיגור מל"ט נפץ לישראל, משגרי נ"ט, ומשגר שהיה ערוך לירי של עשר רקטות לכיוון אשדוד ואשקלון. במבצע משותף עם שב"כ, חיסלו בכירים בפורום המטה הכללי של חמאס, שהיו מקורבים למנהיג הזרוע הצבאית מוחמד דף. צה"ל תוקף מבנים אסטרטגיים של חמאס ברצועה.  מוקדם יותר איים ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראל תגיב ביד קשה לירי הרקטות מרצועת עזה. בדברים שאמר בבית החולים וולפסון בחולון, הצהיר נתניהו כי "נכה בהם מכות שהם לא חלמו עליהן".

"אמרתי אתמול שלבני החושך האלה, לטרוריסטים של החמאס והג'יהאד האסלאמי - שדמם בראשם. לפני שעה קלה חיסלנו מפקדים בכירים במטה הכללי של חמאס כולל את מח"ט עזה וגם מפקדים אחרים. זו רק ההתחלה", אמר נתניהו.

מאוחר יותר נאם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, והאשים כי "התוקפנות של ישראל חצתה כל גבול והיא הפרה כל חוק". הוא הוסיף: "אנחנו רוצים עתיד ללא כיבוש, מתנחלים או התנחלויות. לא נקבל כעובדה מוגמרת את מה שישראל רוצה לעשות נגד הנוכחות הפלסטינית בירושלים". 

גורם ביטחוני בכיר התייחס הלילה להיקף התקיפות ברצועת עזה, והדגיש כי בנק המטרות של צה"ל מלא והמודיעין ממשיך למלא אותו בשעות האחרונות. "לא מיצינו את כל מה שיש לנו בארגז הכלים ואנחנו לא פוסלים אף סוג של פעולה. הכול על השולחן. הכול אפשרי או בתהליך הכנה. יכול להיות שנעשה דברים אחרים. החשבון של הצד השני השתנה. מאתמול בלילה (שלישי) הוא מגיב. נופלים לו בניינים והוא רודף אחרינו. צה"ל עושה וחמאס מגיב. אני לא בטוח שהוא שבע רצון. זה השתנה ב- 24 שעות האחרונות".

הגורם ציין כי אף אחד לא שוחח עם צה"ל על הפסקת אש. נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אמר כי שוחח בטלפון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והדגיש כי הוא מקווה שההסלמה בעזה תסתיים בהקדם האפשרי. הוא ציין כי לישראל יש זכות להגן על עצמה אחרי שיורים עליה אלפי טילים. 

צרו איתנו קשר *5988