כתב אישום נגד תוקפי עיתונאי תאגיד השידור: "תקיפה אלימה ומכוונת"

יוסף פרץ וחובב מעטוף נאשמים בתקיפת עובדי תאגיד השידור "כאן 11", הכתב יואב זהבי-לונדון והצלם רולן נוביצקי • השניים הואשמו בתקיפת עובדי ציבור בשל היותם של המותקפים עיתונאים עובדי גוף תקשורת המספק שירות לציבור

משרדי תאגיד השידור הציבורי "כאן 11" / צילום: שלומי יוסף, גלובס
משרדי תאגיד השידור הציבורי "כאן 11" / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) הגישה הבוקר (ג') לבית המשפט השלום בעיר כתב אישום נגד יוסף פרץ (34) מתל אביב וחובב מעטוף (31) מברקת, בגין תקיפת עובדי תאגיד השידור "כאן 11", הכתב יואב זהבי-לונדון והצלם רולן נוביצקי.

"העובדה כי מדובר בתקיפה מכוונת, במסגרתה הציבו המשיבים את צוות התאגיד כמטרה לתקיפה אלימה, ללא כל התגרות מצדם ועל רקע ביצוע תפקידם, מעידה כאלף עדים על מסוכנותם", נכתב בבקשת המעצר עד תום ההליכים שהוגשה נגד פרץ ומעטוף.

השניים הואשמו בעבירות של תקיפת עובד ציבור בנסיבות מחמירות, גניבה בנסיבות מיוחדות ואיומים. השניים הואשמו בתקיפת עובדי ציבור בשל היותם של המותקפים עיתונאים עובדי גוף תקשורת המספק שירות לציבור. ככלל נקבע בחוק ובהנחיות הפרקליטות כי ניתן לראות בכל עיתונאי העובד בגוף תקשורת המספק שירות לציבור, כמי שנותן שירות לציבור.

על-פי כתב האישום שהוגש על-ידי עו"ד רותם נוימן-וסרמן, בתאריך 13.5.21 הגיעו זהבי-לונדון ונוביצקי לשכונת התקווה בתל אביב במסגרת עבודתם לצורך סיקור. זאת לאחר שלתקיפה קדמו קריאות ברשתות החברתיות ובאמצעות הוואטסאפ להגיע לשכונת התקווה בתל אביב לצורך קיום צעדה לכיוון יפו ותקיפת ערבים שייקרו בדרכם של הצועדים. בהודעות שנשלחו התבקשו המגיעים להצטייד, בין היתר, באלות, בסכינים, ברובים ובגז מדמיע.

זהבי-לונדון ונוביצקי נערכו לשידור, כשבמקום התקבצו כמה עשרות אנשים שקראו קריאות "מוות לערבים" והתעמתו עם שוטרים. באותה עת פרץ ואדם נוסף החלו לצעוק לעבר צוות התאגיד: "למה אתם מצלמים פה? אל תצלמו פה. לך תצלם ברמלה לוד, איפה שאנשים יורים. לא פה שיהודים שרים", תוך שהוא דוחף את המיקרופון שאחז יואב בידו. צוות התאגיד החל להתרחק, בעוד שפרץ ממשיך לצעוק לעברו.

בתוך כך פנה פרץ אל האנשים שהתקהלו במקום וקרא: "חבר'ה, זה הכתבים של ערוץ 13 האנטישמים האלה. אלה כתבים של ערוץ 13". לאחר שרולן הבהיר לו כי הם מ"כאן 11", ענה לו פרץ: "11 גם אנטישמים, שמאלנים אתם, אתם שמאלנים אתם, יא מנאייק..." בתגובה, התרחק צוות התאגיד וחצה את הכביש לצדו השני של הרחוב. בזמן זה פרץ יצר קשר טלפוני עם מעטוף ואמר לו: "בוא לפה מהר, משדרים פה מערוץ 11".

מעטוף תקף את נוביצקי בקסדה בראשו והיכה את המצלמה שאחז בידו, וזו נפלה והתרסקה על המדרכה. מיד לאחר מכן פרץ בעט בנוביצקי ותקף אותו באגרופים, ומעטוף תקף אותו שוב בקסדה בראשו, זאת כשהעיתונאים מתרחקים מהם. במהלך התקיפה, פרץ נטל את ציוד הצילום בשווי של כ-22 אלף שקל ונמלט מהמקום.

הפרקליטות מציינת בכתב האישום כי האירועים המתוארים התרחשו בעיצומה של מערכה צבאית בין מדינת ישראל לארגון החמאס ברצועת עזה, וכי האוכלוסייה האזרחית במדינת ישראל הייתה נתונה תחת מתקפה של אלפי רקטות. בה-בעת התעורר גל של הפרות סדר והתפרעויות אלימות ברחבי הארץ על רקע לאומני -גזעני, שכלל תקיפות של כוחות המשטרה והביטחון וכן של אזרחים יהודים וערבים. כמו כן, ובמסגרת הפרות הסדר וההתפרעויות, הושמעו קריאות לפגוע בעיתונאים, והותקפו עיתונאים רבים על רקע ביצוע תפקידם.

פרץ טען בחקירתו כי לא התאים לו שהעיתונאים הגיעו לסקר את האירוע, ולצד זאת טען כי הוא הותקף על-ידי נוביצקי. בהמשך החקירה שינה את גרסתו וטען כי אינו זוכר דבר והיה תחת השפעת סמים ואלכוהול, וכי הוא מתנגד לאלימות.

מעטוף טען בחקירתו הראשונה כי היכה את נוביצקי ודחף אותו כדי להגן על עצמו, אך בהמשך הכחיש את מעורבותו וטען כי הוא לא מזהה את עצמו בסרטונים.

בבקשת המעצר צוין כי שני הנאשמים בעלי עבר פלילי בעבירות אלימות, וכי שניהם ריצו מאסר בעבר.

בא-כוחו של חובב מעטוף, עו"ד קובי בן שעיה, מסר בתגובה: "עובר לאירוע המצולם בוצעה תקיפה על-ידי המתלונן, ועל כך הוגשה תלונה. הסרטון חלקי ולא מציג את כל התמונה בכללותה. הדברים יתבהרו ויתבררו בהמשך". 

יו"ר ארגון העיתונאים, יאיר טרצ'יצקי, מסר בתגובה כי הוא מברך על החלטה להגיש כתבי אישום כנגד תוקפי עיתונאי תאגיד השידור. לדבריו, זהו "צעד ראשון חשוב בדרך להטמעת המסר שתקיפת עיתונאים לא תעבור בשתיקה. תפקידם של עיתונאים הוא לשרת את הציבור, ופגיעה בהם היא פגיעה בציבור כולו וביכולתו לקבל מידע אמין ממה שקורה בשטח. אנו מקווים שהטיפול לא ייעצר רק במי שנותן את האגרוף - אלא גם באותם מסיתים שמייצרים את האווירה הציבורית שמכשירה את האגרוף". 

*** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר הגשת כתב האישום נגדם, יוסף פרץ וחובב מעטוף לא הורשעו בביצוע עבירה, ועומדת להם חזקת החפות. 

צרו איתנו קשר *5988