יזם הנדל"ן אורן קובי מואשם בסחיטה באיומים: "יקבור ויפרק את משפחתו"

הפרקליטות הוסיפה היום אישומים חדשים נגד קובי בעבירות סחיטה באיומים של עו"ד במסגרת פרשת המרמה בקבוצת אדמה בבעלותו • בנוסף הואשמו היום גם עו"ד רונן שחר בגין הונאת נושים והלבנת הון, ויצחק פישר הואשם כי שימש כאיש קש בכך שנרשם כבעלים של חברה במקומו של קובי

אורן קובי. אישומים חדשים / צילום: שלומי יוסף
אורן קובי. אישומים חדשים / צילום: שלומי יוסף

יזם הנדל"ן  אורן קובי ממשיך להסתבך באישומים פליליים. לאחר שהוגשו נגדו שני כתבי אישום חמורים, בינואר ובנובמבר 2020, בגין שורת עבירות מרמה ולהבנת הון, בנוגע לפעילותו בחברת  אדמה, היום (ה') איחדה הפרקליטות את כתבי האישום לכתב אישום מאוחד הכולל 17 אישומים, בהם אישומים חדשים, והעמידה לדין שני מעורבים חדשים בפרשה - עו"ד רונן שחר (53), שייצג את קובי בהליך הפירוק של החברות שבשליטתו וניהל משא-ומתן עם המנהל המיוחד.

עו"ד שחר נאשם כי יחד עם קובי הקים מערך חברות, תוך הסוואת שליטתו של קובי והצגת מצגי שווא, תוך השגת הכנסות בהיקף של 72 מיליון שקל שהועברו לחשבונות קש. נאשם חדש נוסף בפרשה הוא יצחק פישר (71), פנסיונר, המואשם כי שימש כאיש קש, בכך שנרשם בכזב כבעלים ומנהל יחיד של חברת צ.ב.ק.א נדל"ן שהייתה בבעלות קובי. פישר מואשם בעבירות מרמה ורישום כוזב במסמכי תאגיד.

לפי האישומים החדשים, קובי סחט באיומים עו"ד ששימש נאמן על עסקאות מקרקעין בחברות שהיו בבעלותו. הוא איים על עורך הדין כי יעביר כספים של לקוחות בניגוד להרשאות. באוקטובר 2018 הגיע קובי לביתו של עוה"ד בשעת לילה מאוחרת ותקף אותו בחתיכת עץ כשהוא צורח, מקלל ומאיים על עורך הדין "שיקבור אותו ויפרק את משפחתו אם לא יעביר כספים לנאשמות 9 ו-11 (חברות שבבעלות קובי - נ.ש.)".

למחרת היום הגיע קובי למשרדו של עורך הדין, שבר מחשבים וציוד משרדי, במטרה להטיל אימה עליו, וכדי שישתף פעולה בניגוד לחובות הנאמנות. בעקבות האיומים, עורך הדין העביר 3 מיליון שקל מחשבונות הנאמנות לחשבונות בהן שלט קובי ומהם משך כספים לשימושו האישי.

בשנת 2012 הקים קובי את קבוצת "אדמה" שעסקה בסיחור אופציות בלעדיות לקניית קרקע חקלאית. לפי כתב האישום, שהוגש על ידי עורכי הדין איתי פרוסט ואלעד ברק, קבוצת "אדמה" הציעה לקהל הרחב השקעה בנדל"ן חקלאי. בשל מעשי מרמה של אורן קובי בשנת 2016 קרסה קבוצת אדמה, וקובי נכנס להליכי פשיטת רגל ופירוק. לפי האישום, בין השנים 2013-2016, פעל קובי למימוש תוכנית מרמה, יחד עם אמו סימה דן ומי ששימש יד ימינו ניר ישראלי. במסגרת התוכנית ניצל את שאיפתם ואת תקוותם של אזרחים מכל שכבות האוכלוסייה להשקעת כספם בעסקת מקרקעין, נושאת פוטנציאל לרווח גדול, במטרה ליצור עבורו תזרים מזומנים גדול ככל הניתן. הכספים שימשו למימון הוצאותיו והוצאות חברת אדמה וטרה, וכן לתשלום חובותיו וסגנון חייו הראוותני ולשם צבירת נכסים אישיים.

לטענת הפרקליטות, קובי, ישראלי והחברות בבעלותו פיתו את המתלוננים להפקיד בידם כספ בהציגם במרמה את העסקאות כאפיק השקעה בעל רווחיות גבוהה. הם הציגו מצגי שווא בדבר מהות העסקה, ערך הקרקע, היתכנות גבוהה של הפשרת הקרקע ואפשרות בניית דירות מגורים והיעדר סיכון.

קובי חייב לנושיו 244 מיליון שקל

קובי גם מואשם כי בעת שהיה תחת חקירה פלילית, ובהליכי פשיטת רגל בו הוטלו צווי כינוס במסגרתו נתבע על ידי נושיו בסכום של כ-244 מיליון שקל, הקים בחשאי מערך חברות שתחום עיסוקן זהה לזה של קבוצת אדמה, תוך הסוואת שליטתו בחברות.

בשנת 2016 הוטל צו כינוס נכסים והפרקליטות טוענת כי באמצעות מערך החברות שהקים יחד עם עו"ד שחר, נהנה קובי מהכנסות של כ- 72 מיליון שקל, אותם העביר אל "חשבונות קש" במטרה להסתיר את נכסיו מנושיו, מביהמ"ש ומהרשויות. ניהול מערך החברות והכספים לווה באלימות קשה, וסחיטה באיומים של עדת המדינה, "אשת קש" בחמש חברות שהקים. קובי מואשם כי סחט אותה באיומים, תקף אותה ואיים להפיץ סרטון אינטימי שלה. הכול כדי לגרום לה להמשיך לשתף עימו פעולה.

לפי האישום, החל משנת 2017, העביר קובי ממערך החברות נכסים בגובה של כ- 19 מיליון שקל לשימושו האישי בין היתר לטובת רכבי יוקרה מסוג Ferrari, Land Rover ו-Mercedes Benz, ותשלומי שכ"ט עו"ד.

באפריל 2018 אישר ביהמ"ש הסכם נושים המבוסס על הצהרות שקר באשר למצבת נכסיו ומקורות הכנסתו. הסדר הנושים קבע כי עליו לשלם לקופת הנושים 16 מיליון שקל תוך 7 שנים או 50% מסך החובות שיאושרו ע"י הנאמן - מחילת החוב מוערכת בכ-33 מיליון שקל. לפי האישום, נשיא בית המשפט המחוזי אישר לקובי הסכם נושים, על בסיס מצגי שווא שעו"ד שחר ביצע עמו.

עורכי הדין גלעד באום ושרון יונוביץ, המייצגים את עו"ד רונן שחר, מסרו בתגובה לכתב האישום: "שני האישומים הרלוונטיים למרשנו נמצאים בשולי השוליים של 17 האישומים הכלולים בכתב האישום ואנו בטוחים כי גם לגביהם בית המשפט יווכח כי לא נפל כל פסול במעשיו של מרשנו, אשר ייצג לקוח ופעל במסגרת תפקידו כעורך דין בהליך חדלות פירעון סבוך ומורכב".

עו"ד יעקב שקלאר ,המייצג את יצחק פישר, מסר בתגובה לכתב האישום: "מרשי אדם נקי כפיים, ירא שמים, מבוגר וחולני רצה לעשות עסק חוקי. הוא פתח חברת נדל"ן. כאשר הבין שהשתלט על חברת הנדל"ו שלו אדם בלתי מהימן, שמלכתחילה סבר שינהל את החברה ביושר ובאמינות, ביקש באמצעות עורך דינו לסגור את החברה. הקשר שלו לכתה"א אינו פורמלי בלבד והוא יזוכה".

מטעמו של אורן קובי לא נמסרה תגובה.

*** חזקת החפות: ההליך המשפטי נגד אורן קובי, רונן שחר ויצחק פישר נמצא בראשיתו, הם לא הורשעו, ועומדת להם חזקת החפות.

צרו איתנו קשר *5988