האונס בגן העיר בת"א הוכר כפעולת איבה על רקע לאומני

הנאנסת תוכר כנפגעת איבה ותקבל הכרה וסיוע מהמוסד לביטוח לאומי

אחמד בני ג'אבר,החשוס באונס בחניון גן העיר בתל אביב / צלם: רוני שיצר
אחמד בני ג'אבר,החשוס באונס בחניון גן העיר בתל אביב / צלם: רוני שיצר

בתום חקירה מעמיקה, שארכה חודשים רבים וכללה איסוף חומרים, בחינת חומרי חקירה והתייעצות עם גורמים שונים במערכת אכיפת החוק, החליטה הבוקר (ה') הרשות המאשרת במשרד הביטחון להכיר באירוע האונס בגן העיר בתל-אביב כפעולת איבה על רקע לאומני, ובקורבן האונס כנפגעת איבה, על-פי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה

אירוע האונס בגן העיר, שהתרחש ב-12 במאי 2012, הוגדר על-ידי בית המשפט כאחד מאירועי התקיפה המינית והאונס המזעזעים ביותר שידעה המדינה. הנאשם, אחמד בני ג'אבר, עקב אחרי בני זוג לשירותי הנשים בחניון גן העיר בתל-אביב. הנאשם נכנס אחריהם לשירותים, לקח מהם את הטלפונים הניידים ובמשך שעה ארוכה ביצע בהם מעשי אונס קשים ביותר, תוך שהוא מכה אותם ומתעלל בהם.

"לא מצאנו מבין פסקי הדין הרבים שהוצגו לפנינו מעשים הדומים במכלול נסיבותיהם, אכזריותם ושפלותם למקרה שבפנינו. מסכת המעשים המפלצתיים שביצע הנאשם במתלוננים היא חריגה בכל ממד ועל-פי כל קנה-מידה", נכתב בגזר הדין.

 

הנאשם, תושב הכפר עקרבה שליד שכם, הורשע בעברו בבית משפט צבאי ביידוי אבנים על רכב ישראלי. בחקירתו ובעדויותיהם במשטרה של הקורבן ובן זוגה לא נמצאו אמנם אמירות מפורשות שמהן ניתן לקבוע כי מטרתו העיקרית של המעשה הייתה "פגיעה באדם בשל השתייכות למוצא לאומי-אתני, ובלבד שהוא נובע מהסכסוך הישראלי-ערבי".

עם זאת, חומרתו ואכזריותו יוצאי הדופן של מעשה האונס הביאו את עו"ד ידידיה (דידי) אורון, הסגן הבכיר ליועמ"ש למערכת הביטחון לתביעות וביטוח, בתוקף סמכותו כרשות המאשרת במשרד הביטחון, לבחון היבטים רחבים יותר של נסיבות הפרשה, על-מנת להכריע בסוגיית ההכרה.

ממצאי הבחינה אשר יחדיו, במצטבר, הביאו להכרה באונס כאירוע איבה, התבססו על 3 מרכיבים עיקריים: הרקע הביטחוני של הנאשם; חומרת המעשה וחריגותו; וכן על אמירות שונות של הנאשם לאחר המעשה, שמהן משתמע כי היה מניע לאומני למעשיו.

בין השאר מצאה הרשות המאשרת אמירות של הנאשם הנוגעות הן להבדלים בין בני הלאום השונים והן לסכסוך הישראלי-ערבי. באחת מחקירותיו במשטרה, למשל, דיבר הנאשם על ההבדל בין אחותו המכובדת לבין היהודייה המסתובבת ברחובות, וכן על כך שחוקריו היהודים הם אינם בני האדמה הזאת אלא תושבי חוץ, וכי לפני 1948 לא היה דבר כזה שנקרא ישראל.

בהחלטתו להכיר בקורבן כנפגעת איבה, כתב עו"ד אורון: "ממכלול האמירות עולה כי מדובר במעשה אלימות אשר מטרתו פגיעה באדם בשל השתייכותו ללאום היהודי, כחלק מהסכסוך הישראלי-ערבי. אני תקווה כי כעת, קורבן המעשה המזוויע תצליח לשקם את עצמה ולמצוא מזור לכאביה".

ההחלטה, שהועברה הבוקר למוסד לביטוח לאומי ולעורכת דינה של הנאנסת, תאפשר לה לקבל את מלוא ההכרה והסיוע הניתנים לנפגעי פעולות איבה על רקע לאומני.

הנאנסת יוצגה בידי עו"ד רוני סדובניק. 

צרו איתנו קשר *5988