RGE מאיימת: המשחק המרכזי בליגת העל לא ישודר בכבלים

על רקע הוראות הרגולציה שאוסרות על בלעדיות בתכני ספורט והסכסוך של בעלת ערוץ הספורט עם yes, מאיימת החברה לא לשדר את המשחק בין בית"ר ירושלים להפועל ת"א לא בהוט ולא ב-Yes

אביב גלעדי/ צילום: רוני שיצר
אביב גלעדי/ צילום: רוני שיצר

אחרי שמוקדם יותר הבוקר נראה היה שמסתמנת רגיעה, ולו זמנית, בקרב בין RGE, בעלת ערוצי ספורט 5, לבין yes, הקרב שוב מתחמם. אביב גלעדי, מבעלי RGE, ומי שמנהל כעת את המו"מ בינה לבין הפלטפורמה הרב ערוצית, מאיים לא לשדר מחר את המשחק המרכזי בליגת העל, בין בית"ר ירושלים להפועל תל אביב, לא ב-yes ולא בהוט.

תקציר האירועים הקודמים: ביום חמישי הפתיעה RGE את yes ואת מועצת הכבלים והלוויין כשהתברר שהיא לא תעביר את משחקה של מכבי ת"א ביורוליג בערוץ הבסיסי של ספורט 5 ב-yes (אפיק 55). בעקבות כך ביום שישי פנתה yes לבית המשפט וקיבלה צו מניעה האוסר על RGE לשדר חלק מהתכנים שלה רק ב-Yes ולא בהוט.

גם מועצת הכבלים והלוויין אשררה בעקבות המקרה את הוראתה לפיה לא תינתן בלעדיות בתכני ספורט לאחת הפלטפורמות. הבוקר התכנס הצוות המקצועי של מועצת הכבלים והלוויין לדון בסוגיה, ובסיום הדיון פרסמה המועצה הודעה שלפיה ב-RGE נעתרו לבקשת יו"ר המועצה, יפעת בן חי-שגב, להמשיך ולהעביר את התכנים שלה גם ב- yes וגם בהוט עד לדיון שיתקיים במועצה ביום חמישי השבוע. גם משחקה הבא של מכבי ת"א ביורוליג יערך באותו יום, כך שנראה היה שהדרמה האפשרית תתנקז ליום זה.

אבל, כאמור, ב-RGE החריפו את צעדיהם וכעת עומדת על הפרק האפשרות שהמשחק המרכזי בליגת העל שיערך מחר לא ישודר לא ב-yes ולא בהוט. במקרה כזה ניתן יהיה לצפות בו רק בסלקום טי וי שאינה כפופה להוראות הרגולציה, ובאתר האינטרנט של ערוץ הספורט. מדובר בצעד מרחיק לכת שאם אכן יקרה גם עלול לחשוף את RGE לתביעה מצד של הוט, שעמה אין לחברה כל סכסוך כספי.

מהוט נמסר היום בתגובה כי "לקוחות הוט לא יהיו קורבן לסכסוך עסקי של גורמים אחרים בשוק. אנו נעמוד על שידור המשחקים ללקוחותינו".

בין yes לבין RGE ישנו סכסוך סביב התכנים שנוספו השנה לערוץ הספורט. RGE רכשה את משחקיה של מכבי תל אביב ביורוליג וחלק ממשחקי ליגת העל בכדורגל, ולטענתה, לאור הגדלת ההשקעה שלה בתוכן, yes אמורה לתרום את חלקה, ולהגדיל את התשלומים שהיא מעבירה לה. מדובר, ככל הידוע, בתוספת עלות של עשרות מיליוני שקלים, ובyes- טוענים כי הדרישה של RGE מהווה סחיטה, וכי אין לה כל כוונה, וגם לא חובה משפטית, לשלם את הסכומים הללו (הוט וסלקום טי וי, שלהן חוזים חדשים יחסית מול RGE, כן הגדילו את הסכומים שהם מעבירים לחברה).

מנגד, ב-RGE טוענים כי אם yes לא מעוניינת לשלם לה את תוספת העלויות, הפתרון ההגיוני מצידה הוא שהתכנים שנוספו השנה לא יועברו למנוייה, אך כאן מתחילה התסבוכת הרגולטורית. על פי כללי מועצת הכבלים והלוויין לא ניתן להעביר שידורי ספורט באופן בלעדי בפלטפורמה אחת. מכאן נובע הצעד הדרמטי שעליו מדברים כעת ב-RGE לפיו המשחקים לא יועברו בשתי הפלטפורמות.

בהקשר זה צריך לזכור שבין yes וRGE-, שוררת ממילא מתיחות קשה סביב כוונתה של yes, שנחשפה ב"גלובס", להעביר את ערוץ הילדים שמופק כיום על ידי RGE, להפקתו של חיים סלוצקי.

מ-RGE נמסר בתגובה: "לצערנו הרב, חברת yes מסרבת לשלם בגין השידורים ובכך מונעת אותם מצופייה, ואם לא די בכך היא פועלת כדי למנוע שידור תכנים אלו גם מצופי הוט. ערוץ הספורט פועל במטרה להביא את תכני הספורט האטרקטיביים ביותר לכלל הציבור ובכוונתנו לפעול מיידית מול הרגולטור על מנת להנגיש את השידורים לצופים".

מ-yes נמסר בתגובה כי "לאחר שביום חמישי ערוץ הספורט של RGE נקט צעד ביריוני, בלתי חוקי ואלים על חשבון לקוחות הספורט הנאמנים לו, והפסיק את שידוריו רק על מנת לנסות ולהפעיל לחץ להיכנע לגחמות הכספיות, הערוץ מבקש כעת לעשות את מלחמתו על חשבון ציבור המנויים בהוט וביס גם יחד, ולנהוג בהם כבני ערובה לניהול המו״מ הכספי".

צרו איתנו קשר *5988