ירידה חדה מהצפוי בנתח הקופקסון: סיטי מוריד מחיר יעד לטבע

לאחר שטבע חתמה על קו אשראי חדש, שמחלק את המסגרת בסך 2.3 מיליארד שקל לשני נתחים שווים - עד אפריל 2022 ועד אפריל 2024, בסיטי הורידו מחיר יעד למניה אך שומרים על המלצת 'קנייה' • מייק מקללן, סמנכ"ל הכספים: "הבטחנו נזילות מעל לנדרש במטרה לספק תמיכה לצרכי המימון של טבע בשנים הקרובות"

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף
קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

חברת התרופות טבע  חתמה על קבלת קו אשראי בנקאי מתחדש בסך של 2.3 מיליארד דולר, שיחליף את קו האשראי הנוכחי שלה בסך 3 מיליארד דולר. ההסכם מחלק את המסגרת לשני נתחים בסך 1.15 מיליארד דולר כל אחד, כאשר הנתח הראשון יהיה עד אפריל 2022 ויכלול שתי אופציות להארכה של שנה כל אחת; הנתח הזה יישא ריבית של ליבור פלוס 0.9% עד 1.9%, בהתבסס על דירוג החוב של טבע. הנתח השני יהיה עד אפריל 2024, ויישא ריבית של ליבור פלוס 1.1% עד 2.1%, גם כן על בסיס דירוג החוב. קו האשראי כולל קובננטס (התניות פיננסיות) וביניהן יחס מינוף (חוב ל-EBITDA) שיירד מ-6.25 ל-3.5 לאורך תקופת קו האשראי.

"עם החתימה על מסגרת האשראי הזו על תנאיה הגמישים והתקופה הארוכה, השגנו צעד נוסף באסטרטגיה הפיננסית והבטחנו נזילות מעל לנדרש במטרה לספק תמיכה לצרכי המימון של טבע בשנים הקרובות", הצהיר מייק מקללן, סמנכ"ל הכספים של טבע. "השגנו את כל המטרות שהצבנו לעצמנו בתהליך המימון מחדש של המסגרת, לרבות אופטימיזציה של היקף המסגרת, ואנחנו מאוד מרוצים מהביקוש להעמיד התחייבות, המפגינה את עוצמת התמיכה מצידם של הבנקים השותפים שלנו בד בבד עם בנקים חדשים נוספים שהצטרפו".

את מסגרת האשראי מעמידים לטבע שורה של בנקים בראשות בנק אוף אמריקה-מריל לינץ' ו-HSBC, ואיתם ברקליס, BNP Paribas, סיטיבנק, קרדיט סוויס, גולדמן זאקס, ג'יי.פי מורגן, מיזוהו, מורגן סטנלי, MUFG, סומיטומו מיטסוי, PNC ו-Banca IMI.

אופטימיות מהצפי להכנסות ממוצרים חדשים

בסוף 2018 היקף החוב של טבע היה 28.9 מיליארד דולר (27.1 מיליארד דולר חוב נטו), לעומת למעלה מ-35 מיליארד דולר בסוף 2017. עיקר החוב של טבע נלקח ב-2016 לצורך מימון רכישת אקטביס. ב-2017 הציגה טבע תוכנית התייעלות מסיבית שמטרתה לקצץ 3 מיליארד דולר בעלויות השנתיות במטרה לשרת את החוב. טבע נסחרת בניו יורק ובת"א בשווי 15.9 מיליארד דולר.

במקביל, האנליסטים של קבוצת סיטי פרסמו היום המלצת קניה לטבע, אך הורידו את מחיר הידע מ-27 דולר למניה ל-23 דולר, עדיין גבוה ב-64% ממחיר המניה במסחר היום. אנליסטים של סיטי כותבים כי השינוי נובע מירידה חדה מהצפוי בנתח השוק של קופקסון לטובת המתחרה הגנרי מבית מיילן. "אם קודם לכן ראינו את התחזיות שנתנה החברה כשמרניות, כעת אנחנו זהירים יותר", כתבו.

האנליסטים מעריכים כי טבע תצליח להיפטר מן החוב המעיק עליה, אולם לאור ה-EBITDA הצפוי כעת ל-2019, נמוך מכפי שציפו האנליסטים תחילה, כנראה שגם ההתנערות מן החוב תדרוש זמן רב יותר מן המתוכנן. מכירות הגנריקה צפויות להיות יציבות לאורך השנה, והחדשות הטובות הן המשך האופטימיות לגבי ההכנסות הצפויות מן המוצרים החדשים, לטיפול בהפרעות תנועה ולטיפול במיגרנה כרונית. 

צרו איתנו קשר *5988