לקראת פסגת G20 - מנוצ'ין: היינו קרובים ב-90% להשלמת הסכם סחר

לקראת מפגש הפסגה בין הנשיא האמריקאי למקבילו הסיני בפסגת ה-G20, ברשת CNBC צוטטו באופן שגוי את שר האוצר האמריקאי כאומר "אנחנו 90% קרובים לחתימת מהסכם הסחר" - והשווקים בעולם הגיבו בעליות • לאחר מספר שעות הוציאה הרשת תיקון: מנוצ'ין אמר "היינו" בלשון עבר - והעליות התמתנו

סטיב מנוצ'ין, שר האוצר האמריקאי / צילום: שאטרסטוק
סטיב מנוצ'ין, שר האוצר האמריקאי / צילום: שאטרסטוק

לקראת פגישת טראמפ-שי בפסגת ה-G20 שתחל בעוד יומיים, שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין צוטט היום (ד') ברשת CNBC כאומר שארה"ב וסין קרובות ב-90% לחתימת הסכם סחר. 

הדיווח, שהקפיץ את המדדים בשוקי ההון בעולם, נשמע מוכר לחלק מקוראים האדוקים, ולא בכדי. באפריל האחרון צוטט מנוצ'ין כי אמר בדיוק את אותו משפט: "עברנו 90% מהדרך להשלמת הסכם הסחר", צוטט מנוצ'ין.

כשלוש שעות לאחר הדיווח, ב-CNBC הוציאו עדכון עם תיקון קטן אך מהותי מאד: מנוצ'ין דיבר בראיון היום בלשון עבר והתייחס לאותה התבטאות מאפריל, ולפיה הצדדים היו במרחק נגיעה מחתימה על הסכם סחר. כלומר, אין שום חדש מאז ועד כה, לא באופן רשמי ולא מאחורי הקלעים. העליות שנרשמו במדדים באירופה נחלשו במעט, וכך גם בחוזים העתידיים בניו יורק.

כך או כך, היום הוסיף מנוצ'ין כי הוא בטוח שטראמפ ומקבילו הסיני, שי ג'יפיניג, יכולים לרשום התקדמות במפגש הפסגה ביפן השבוע. "המסר שאנחנו רוצים לשמוע הוא שהם רוצים לחזור לשולחן הדיונים שכן מדובר בתוצאה טובה עבור שתי הכלכלות".

התבטאויות דומות כמו אלה הממשל האמריקאי כבר השמיע לא מעט השנה על ידי טראמפ בעצמו. כלכלנים בשוק מלינים על ההתבטאויות כמו אלו שמתדלקות את המדדים, בעוד הסינים צפויים לחזור רק בפסגה בעוד יומיים לשולחן הדיונים לאחר נתק ממושך, ועוד לא ברור אם יהיה לכך המשך.

ביום שישי האחרון, סגן הנשיא, מייק פנס, אמר כי יש סימני התקדמות בשיחות עם סין, אך בפועל אין שיחות רשמיות בין הצדדים. עוד קודם לכן, הנשיא טראמפ אמר כי הוא צפוי לערוך "פגישה מורחבת" עם נשיא סין. השימוש במילה"מורחבת" אמור לספק אינדיקציה כי יש עוד הרבה על מה לדבר בין השניים, אך בשוק מעריכים כי הסינים לא יקבלו את הדרישות של האמריקאים בעניין העיקרי, לב ליבה של המחלוקת - הקניין הרוחני, כאשר מבחינת הסינים העצמאות הטכנולוגית עדיפה על תחרות הוגנת. 

סין שואפת לעצמאות טכנולוגית
 סין שואפת לעצמאות טכנולוגית

מפגש הפסגה שיחל ב-28 ליוני באוסקה שביפן צפוי לרכז את מלוא תשומת לב המשקיעים והעולם כולו. "אם המפגש של מנהיגי ה-G20 יביא לסבב חדש של שיחות הסחר בין ארה"ב לסין, גם אם באופן זמני, זה עשוי להביא את עיתוי הפחתת הריבית הקרובה בארה"ב, בשיעור של 25 נ"ב, לספטמבר ולא לחודש יולי", כתבו כלכלני בנק לאומי. "במידה ולא תצלח הדרך לעצירת המהלך של העלאות מכסים, הדבר יצור אתגר של ממש לשוק איגרות החוב האמריקאי, שיצטרך להתמודד עם שאלות מורכבות של מדיניות הריבית של הפד במצב של עליית אינפלציה".

בתוך כך, התשואה על האג"ח האמריקאי ל-10 שנים שברה אמש מטה את הרמה של 2%, אך כעת מטפסת בחדות חזרה מעל לרמה זו. יו"ר הפד פאואל אמר אמש כי התנאים הכלכליים בשוק השתנו בשבועיים האחרונים, מה שמצביע על המשך ההתקפלות של הפד מהניסיון לנרמל את הריבית. עם זאת, פאואל לא התייחס להורדת ריבית כבר ביולי הקרוב, דבר ששוק האג"ח מתמחר באופן ודאי.

צרו איתנו קשר *5988