מסחר יומי: אפקט הריגוש המיידי, מול הסיכוי הנמוך להרוויח לאורך זמן

רוב הפעילות בשוק ההון בארה"ב מתנהלת באמצעות מסחר יומי. אבל לצד האפשרות לממש רווחים תוך דקות, יש לא מעט תסכול, קושי בנגישות למידע איכותי, ושכר לימוד שמסתכם עם חור בכיס • למי זה מתאים, ומדוע רוב הסוחרים היומיים פורשים מהר • המדריך למשקיע, פרויקט מיוחד

מסחר בבורסת ניו יורק. סוחרי הריטייל הביתיים פועלים ללא מנגנון הגנה / צילום: Associated Press, Richard Drew
מסחר בבורסת ניו יורק. סוחרי הריטייל הביתיים פועלים ללא מנגנון הגנה / צילום: Associated Press, Richard Drew

עוד בסדרהלכל הכתבות

הצג עוד

יש מספיק אנשים שיגידו לכם שבמסחר יומי יותר מ-90% מפסידים. זה כנראה נכון. רוב הסוחרים היומיים מבינים מהר מאוד שזה לא בשבילם, ופורשים במהלך השנה הראשונה. אמנם קיימים סוחרי יום מוצלחים, אבל הם מיעוט.

ההערכה מדברת על כך שכ-70% מנפח המסחר בארה"ב הוא הודות למסחר יומי. אם נחשוב על כך זה לא ממש מפתיע, מסחר יומי נעשה בתדירות גבוהה יותר מאשר השקעות ארוכות טווח. אבל מי הם אותם "סוחרי יום"? רובם אינם בני אנוש, אלא רובוטים ואלגוריתמים, בשירות גופי השקעות, המבצעים מיליוני פעולות מסחר אוטומטיות ביום. לצדם יש נבחרת מצומצמת של סוחרים מקצועיים, רובם מועסקים בגופי השקעות אקסקלוסיביים כגון קרנות גידור, וחברות נוסטרו. ולבסוף, יש את סוחרי הבית (Retail), הציבור הרחב שמנסה את מזלו בתחום.

לסוחרי הריטייל הביתיים יש נחיתות מול הסוחרים המקצועיים. גוף ההשקעות מספק לסוחרים שלו תנאים אידיאליים - עמלות נמוכות, תשתית מיחשוב, מידע מתקדם (יש מערכות מידע שעולות עשרות אלפי דולרים בשנה). אבל הדבר החשוב ביותר שמספקים הגופים לסוחרים שלהם הוא ניהול סיכונים ברמה הגבוהה ביותר. מנהל הסיכונים מפקח על כל סוחר וסוחר, ובודק שאין חריגה מגבולות הגיזרה. מתברר שגם הסוחר המקצועי ביותר זקוק להשגחה צמודה. זו כמובן פריבילגיה שאין לסוחר הביתי חסר הניסיון, ולכן הוא נידון לטעויות שלא ניתן למנוע.

ההתלבטות: מסחר בחו"ל או בישראל

אנו חיים בתקופה שנראה שכל מטאטא יורה. השנה האחרונה הייתה רוויית הפתעות בשווקים הפיננסיים, ונראה שנכנסו לשוק הרבה סוחרים מתחילים שהחלו לסחור ברמה היומית. חלקם אף יטענו שזה קל. אבל המציאות היא שהשוק לא תמיד עולה, ובטווח הארוך זה לא פשוט להישאר רווחי בעקביות.

עקומת הלמידה של הסוחר היומי מאוד תלולה. אמנם יש ספרים בשפע, חומרים באינטרנט בחינם, ויש אפילו מורים שישמחו ללמד אתכם. אף אחד מאלה לא מבטיח לכם ידע איכותי. האמת היא שאי אפשר לדעת מראש מה תהיה התועלת שתצליחו להפיק מחומרי הלימוד שתמצאו. שלא תבינו לא נכון, קיימים אנשים שמהם ניתן ללמוד, אלא שפעמים רבות הם לא "מורים", ולא מציעים את שירותיהם. יצא לי לדבר עם סוחר מקצועי שעבד בוול סטריט, והוא תיאר לי איך היה צריך במשך חודשיים להיות "פיקולו" של סוחר בכיר - הוא סחב לו את הכביסה, הוציא את הכלב שלו לטיול, טיפל לו בעניינים האישיים, וכל זה רק כדי שבסופו של דבר יסכים ללמד אותו את סודות המקצוע.

בנוסף, קחו בחשבון שסוחרים מקצועיים לא ששים לגלות את הסודות המקצועיים שלהם. יש לכך סיבה: בסופו של דבר שיטת מסחר מסוימת עלולה לאבד את האפקטיביות אם כולם יכירו את "הטריק". מעבר לכך, חשוב להכיר בכך ששוק ההון הוא דינמי - מה שעד לפני חודש עבד, עשוי היום להתברר כחסר תועלת. אני מכיר אישית סוחרים שנאלצו לפרוש מהתחום לאחר שהמתודה שלהם הפסיקה להשיג תוצאות.

ברמה הטכנית, אדם הרוצה להתחיל לסחור באופן יומי צריך לפתוח חשבון מסחר אצל ברוקר. מסחר יומי מחייב עמלות נמוכות. ביצוע פעולות דרך הבנק זו לרוב האפשרות היקרה ביותר. החלופות הן לסחור דרך בית השקעות ישראלי שמציע שירותי ברוקראז׳, או לחילופין פתיחת חשבון מסחר אצל ברוקר זר. בעניין זה לברוקרים הזרים יתרון על פני הישראלים.

אם יש לכם אנגלית טובה ואתם לא נרתעים ממילוי טפסים, פתיחת חשבון מסחר אצל ברוקר אמריקאי זה לא משהו מורכב מדי. עם זאת, יש לקחת בחשבון שהאמריקאים יצרו מגבלה מאוד נוקשה על הסוחרים היומיים - כלל ה-PDT: בארה"ב לא ניתן לבצע יותר משלוש פעולות מסחר יומי במהלך חמישה ימי עסקים אם אין לכם 25 אלף דולר בחשבון. חסם זה נובע מכך שמסחר יומי מצריך מיומנות, והמחוקק האמריקאי מעוניין להרחיק את אלו שאינם עומדים ברף כלכלי מינימלי.

יש להדגיש שזה כלל שתקף רק לפלטפורמות מסחר אמריקאיות. אז מה? יש מי שיגיד, "אז לא נסחור בפלטפורמה אמריקאית". העניין הוא שהפלטפורמות המסחר האמריקאיות מציעות את התנאים האידיאליים לסוחר היומי: עמלות נמוכות, מערכות מסחר מתקדמות, ובחלק מהמקרים - ביצוע מהיר יותר של הפקודה. כל אלו חשובים מאוד לסוחר היומי, שמבצע הרבה עסקאות קצרות, ומזיז מאות/אלפי מניות. ההפרש בעמלות עשוי להגיע למאות ואף אלפי דולרים ביום. מי שבכל זאת יתעקש לסחור אצל הברוקר הישראלי, סביר שישלם פי חמישה ומעלה מאשר המקביל האמריקאי.

עוד חסם שחשוב לציין הוא עניין המיסוי. כשאתם סוחרים במערכת מסחר אצל ברוקר ישראלי, המיסוי על הרווחים מנוכה לכם אוטומטית עם ביצוע הפעולות. מי שבוחר לסחור יומי דרך ברוקר אמריקאי צריך לקחת בחשבון שהמיסים לא מנוכים במקור, ולכן יהיה עליו להגיש דוחות לרשות המיסים (לפחות) פעם בשנה. זו התעסקאות, ועלות, גם אם לא גבוהה מדי.

המחיר: תסכול, זמן והפסד כספי

ואולי יותר מהכל, החסם לסוחר היומי הוא שמירה על מוטיבציה. מי שמחפש לסחור באופן יומי רק כדי לעשות כסף, עדיף שיחפש עיסוק יותר רגוע. לעתים לוקח מספר שנים עד שסוחר יומי מצליח להיות רווחי באופן עקבי, ועד אז הוא צריך לשלם מחיר גבוה, בזמן ובכסף. זה לא נדיר לשמוע על סוחר יומי ש"שרף תיק" או שניים.

אני לא מאמין בזריעת פחד. המציאות מראה כי נדירים המקרים בהם אנשים נכנסו לחובות ממסחר יומי. מניסיוני, אצל רוב האנשים זה מסתיים בהפסד נסבל.

למרות כל זאת, אני מוצא איזושהי נקודת אור בעניין - יש אנשים שעבורם מסחר יומי היה השער שלהם לשוק ההון. זה עדיף בעיני מאשר אדם שמתנזר לגמרי מהשקעות. בעידן הנוכחי של ריבית אפסית, חובה עלינו להפסיק לפחד משוק ההון, כי זו הדרך היחידה כיום להגיע לחיסכון מספק בגיל פרישה. לרוב האנשים עדיף להיצמד להשקעות ארוכות טווח. 

הכותב הוא משקיע, יזם, ומנהל את קהילת הפייסבוק "Money Talks"

אין לראות באמור המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הזמנה לבצע רכישה או השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן.

צרו איתנו קשר *5988